Üniversiteli öğrencinin büt çilesi

Bir çok üniversitede eğitim sona erdi. Üniversiteler özerk oldukları için tatil tarihlerini kendileri belirliyorlar. Bazı üniversitelerde yaz okulu adı altında sene içinde derslerden kalan öğrenciler için kurslar verilirken bazı üniversitelerde de final sınavlarından sonra belli bir ara verilip bütünlemeler adı altında sınavlar yapılıyor. Öğrencilere bir şans daha verilmek için yapılan bu iki şeyde de öğrenciler resmen çile çekiyorlar.

Yaz okulu : Bu yaz okullarının asıl amacının para oluğunu düşünenlerdenim çünkü yaz okuluna kalmak zorunda olan öğrencile belli bir miktar para vermek zorundalar. İşte bu paranında büyük bir etkisiyle o öğrencilerin çoğu sınavlardan geçiyor ( !? ) Bu da ilerisi için bilgisiz öğrencilerin yetişmesine neden oluyor. Yan bunun en azından alan derslerinde ya da ilerde iş hayatında kullanacağı derslerde yapılmaması lazım çünkü onlar ilerde belkide bizim hayatımızda önemli rol oynayacak işlerde çalışacaklar. Ama bunun dışında bu yaz okulu iyidir. Tabi öğrencilerin orda Allah’ın yazında sıcakta ders çalışıp sınavlara hazırlanması adeta bir çile gidi oluyor. Bu işkenceyi ancak çekenler bilir diye düşünüyorum. Tabi bu yaz okulunu da yaz TATİLİNE çevirmek öğrencilerin elinde bu da bilinen bir durum : )

Bütünlemeler : Namı diğer “büt” ler ayrı bir çile. Çünkü bütlere kalan öğrencilerin çoğu ( ! ) hocaların paragöz olmalarından kaynaklanıyor. Yani bütlere girmek zorunda olan her öğrenci başına belli bir mikta para aldıkları bilinen bir gerçek. Bu gerçeği bizden daha iyi bilen ve kullanan hocalar ise fırsat kaybetmeden arabalarını yeniliyorlar ( !? ). Çünkü final sınavları geliyor ve zor sorular hazırlanıyor. Bu zor sorulardan geçen öğrenci sayısı 1-2 ile sınırlı olunca da kalan her öğrenci başına alınan paralar ile bir araba rahatlıkla yenilenebiliyor (!). Peki buna kimse bir şey diyemiyor mu? Tabikide hayır! Çünkü her şey onların elinde ve ne isterlerse yapabilirler.

Bu sistemi bilen ve çeken (!) bir genç olarak ufaktan bir sitem bu benim yaptığım başka bir şey değil. Bu sistemi ben değiştirebilecek değilim ya. Amacım içimde birikenleri dökmek ve gerekli yerlere (!) göndermeler yapmaktı !!!

“Üniversiteli öğrencinin büt çilesi” için 8 yorum

  1. Yaz okulunda alacağın her ders için para ödenmesi kötü ama şu da var; yaz okulunda üstten ders alarak okulu daha kısa sürede bitirebilirsin.. Bu yönden yaz okulunun karlı olduğunu düşünüyorum..

    Bütünleme diğer bir adı olarakta Telafi Sınavlarında hocaların her öğrenci için para aldığını kim söylüyor ? Dersi alan öğrenci sayısına göre bazı fakültelerin ek ödeme yaptıkları doğru ki bunuda bütün fakülteler yapmıyor.. Ama Telafilere giren öğrenci sayısına göre ödeme yapıldığını ilk defa duyuyorum ve geçerliliği olduğuna inanmıyorum..

  2. @ asdf29 : ben diğer okulları bilmiyorum ama en azından bizim üni. böyle .
    yani yazdıklarım da yaşanmış şeyler 😉
    tabi inanıp inanmamak sana bağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir