Bloglar da kapanıyor

Ülkemizdeki video sitelerindeki kapatmalara zaten alıştık son olarak neden kapatıldığı bile belli olmayan dailymotion. Youtube‘den sonya ülkemizde en çok kullanılan video sitesi olan dailymotion da kapatıldıktan sonra sıra zaten diğer video sitelerine geldi, geldi ama bundan önce bloglarda da “mahkeme kararıyla erişime engellenmiş” yazılarını görmeye hazırlanmamız iyi olur diye düşünüyorum.  Çünkü sevdiğim İlyas abimin blogu olan mavinefes, açıkgöz erişime engellenen bloglardan sadece bir kaçı. Bunlar dışında incelediğim kadarıyla bir ateist’in yazdığı blog olan Bilim felseve ve din adlı blog da mahkeme kararıyla engellenmiş. Bu blogların içerikleri kimilerine göre doğru kimilerine göre yanlış ama ne olursa olsun ifade özgürlüğünden dolayı bloglar kapatılmamalı. Mavinefes sadece yeni albümleri ziyaretçilerine dinletmek için çalışıyor arada kendi eserlerini de paylaşıyordu. Müzik dinletmek de yasak diyebilirsiniz ama bu yasak uygulansaydı ülkemizde bir çok web site kapatılmalıydı.
Böylece bloglarda da sansür başlamışoldu. Artık bloglarımız ne zaman kapatılacak diye bekleyebiliriz. Tabi bundan öne google engellenmezse …

“Bloglar da kapanıyor” için 15 yorum

 1. sitelerin kapanması doğru değil ama mafinefes ile açıkgöz ‘ün siteleri tamamen korsan müzik. heryerde korsana hayır diyoruz ama korsanın Allah ‘ını yapıyorlardı. Kapatılmaları haklı olmuş emek hırsızlığını engellenmek için.

  bilim, din ve felsefe bloğunda ise o enbaştaki tartışmayı kaldıramamış anlaşılan yetkililerimiz. Düşünce özgürlüğünün bu kadar baltalanması yazık doğrusu…

 2. Nedenleri açıklanmamış o şaşırtıcı.Teker teker yorumlamak isitoyorum kapanan blogları.

  Bilim-Felsefe-Din
  Sözde düşünce özgürlüğü var.Ozaman tasavvuf bloglarıda kapatılmalı.Ayrıca tsk yı yıpratmaya çalısan bloglr açıkken bu blogun kapatılması şaşırtıcı bence. (bahsi gecen blog tarafgazetesi.wordpress.com)

  Mavinefes
  İlyas abi blogda indirmek için link vermiyordu sadece dinlenebiliyordu.
  Yasa dışı müzik indirme siteleri kapatılıyor ama mavinefesde sadece dinleniyordu.Acaba hiç içeriği okumadan mı kapatıyorlar!Anlayamıyorum.

 3. Hangi mahkemenin hangi kararıyla engellenmiş? Bu da yeni moda sanırım, neden kapatıldığı bile belli değil. Telekomdaki biri eşiyle kavga ettiyse ve sabah ilk bu siteyi görüp o kızgınlıkla DNS ayarlarınnı değiştirip engellemiş olabilir mi?

 4. @Gazanya :

  Öyle birşey mümkün değil.Saçma bir olay olur oldu ben oğluma kızayım bi site kapatayım biriyle tartışayım birinin sitesini engelleyeyim.olmaz öyle şey.

  Bu olaya bir soruşturma başlatılmalı bence.Ya da sitelerin neden kapatıldığı ne yaparsak kapatılacağı biryerlerde açıklanmalı ve her siteye duyurulmalı.Biz nereden bileceğiz ne yaparsak sitemizin kapatılacağını…

 5. Selamlar öncelikle,
  bu konuda bende tepkiliyim.YouTube , Dailymotion ve diğer siteler.Bunların içerikleri pek de ilgilendirmiyor beni.Video siteleri herkes tarafından ziyaret edilir, çok da sevilir ( YouTube bu konuda lider ) bu ortak bir içerik diyelim hadi.

  Ama diğer sitelere gelince;
  Mavinefes i yeni albümleri dinlemek isteyenler ziyaret ediyor, download yok,

  Bilim felsefe ve din e gelince, ben dindar biriyim ama bizim dinimizde diğer inançlara karşı da eşitliği önermiştir.O adam orda sadece kendi fikirlerini açıklıyor ve bu konuda ona katılanların buluşma noktası diyebiliriz.Eğer suç ise, İslam içerikli bloglarda kapatılsın.Doğru birşey mi? Hayır.Bırakın insanlar istedikleri içerikteki sitelere girebilsinler.İslami sitelerde Ateist siteleride yayın yapabilsin.Tabi kaçak, ahlaka aykırı siteler hariç..( adult, mp3, Warez, Devlet Büyüklerine Saygısızlık edenler ve bölücü örgüt siteleri )

  velhasılkelam henüz özgür internete kavuşabildiğimize inanmıyorum..

  Saygılarımla…

 6. @ Taytanik.net : Kardeşim eğer mavinefes kapatılıyorsa türkiyedeki sitelerin yarısından fazlası kapatılsın. hepsinde mutlaka müzk dinletiliyor . Olmaz ki varsa yasak herkese vardır !!!

  @ Harun : Yani özgürlük varsa herkes için var değil mi ama … yani çok enteresan anlayamıyorum …

  @ Gazanya : Valla haklısın yani kim neden nasıl ne hakla yapıyor bir açıklama olması lazım ….

  @ Şahin Çetinkaya : Katılıyorum sana yani bir şeyler yapılmalı …

  @ Mhmt : Valla ben inanmıyorum ama hayırlısı neyse o olsun …

  @ Aytekinet : Sağol zaten ancak o şekilde yararlanabilecez internetten çok yakında …

 7. Taytanik*
  Önce yazdıgın kelımeleri düşünüp öyle yazacaksın öyle atıp tutmayla afra tafra yapmayla bu işler yürümüyor mavinefes ve acikgoz hakkında korsan yayın yapan diyen iyi olmuş diyen sen kendi sayfandakı muzık dinleme işi oldumu korsan yayın olmuyor o zaman ( http://taytanik.net/2008/07/kolera-inziva.html )şimdi ben seni melankoli muzıke şikayet etsem koleranın parçası çalıyor diye sayfamız kapanmasın dıye tıpış tıpış o muzıgıde kaldırırsın ne yapacagınıda şaşırırsın
  mavinefes.com turkıyeden engellenmiş olabilir bu ne ilk nede son olacak turk telekom turkıyeden engelledıyse bunun da acılması için mutlaka bir yolu vardır.

  buda ıkıncı lınk utanmadan bırde korsan yayın yapıyor dıyen sen benım sayfamdan utanmadan yazılarımı calıp benım yaptıgım medıa playerı kullanıyorsun
  http://taytanik.net/2008/07/sevval-sam-karadeniz-albumu.html

 8. valla burak yakında korkarım benim blogda erişim engeline takılacak çünkü bu kişiler canıumı çok sıkmaya başladı ve onları iğneleyici laflar kullanabilirim.Özellikle en sevdiğim bloglardan biri olan mavinefes’in engellenmesi beni çok sinirlendirdi…

 9. Engellemek yasak getirmek çözüm değil ki, çözüm olmadığını herkes biliyor; fakat nedense yasakçı zihniyet sadece bloglar için söz konusu değil. Türkiye sınırları içersinde yaşayan herkesin temel hak ve özgürlükleri kısıtlanmış durumda. Gerçek düşüncelerini açıklamak hepimizin yaşadığı bir handikap olsa gerek.
  HUKUKADAMI

 10. Dediğiniz gibi mavinefes te pek indirme linki yoktu,son bir kaç yazısında vardı o da sanırım amatör şarkıcılardı.
  taytaniğin de ilys abi cevap vermesini bekliyorum,zira yerin dibine girdiği her halinden belli

 11. @ Veysel Tuna : Evet sen de iğneleyici şeyler yazıyorsun . ama sende kapatılırsan demekki gerçekten özgürlük yok …

  @ Haka Yenilmez : Sevgili hukuk adamı sen en iysini bilirsin zaten . yani engelleyerek olmaz bu işler . ha engel var ise hepsine olsun o zaman değil mi ama …

  @ Ahmet Dursun : Ben hil indirme link i görmedi. taytanik artık cevap verecek durumda değil bence …

 12. Artık kendi fikirlerimizi, düşüncelerimizi rahat bir şekilde dile getirebileceğimiz bir platform kalmadı malesef. Buna bir çözüm, buna bir öneri ve buna bir yaptırım gerek diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir