Vimeo, Ücretsiz video yükleme sitesi

Bildiğiniz gibi artık ülkemizde video sitelerini, özellikle popüler olanlarını (youtube, dailymotion) kapatmak moda oldu. Bu popüler sitelerin kapatılması sadece türk video sitelerine yaradı. İşte bu noktaya gelmişken henüz kapatılmamış olan bir video sitesinden bahsetmek istiyorum. Vimeo. Bir de bir önceki yazımda belirttiğim gibi video blog açmayı düşünenler için de ideal bir sistem…

Vimeo da diğer tüm video siteleri gibi içeriğini kullanıcıların oluşturduğu bir video paylaşım sitesi. Diğerlerinden ayrılan özellikleri dolayısıyla çok beğendim. Öncelikle çok basit bir arayüze sahip olduğu için herşeyi çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Video yüklendikten sonra eğer sakin bir zamana denk gelmişseniz çok çabuk bir şekilde videonuz yayına giriyor. Tahminimce bu zaman youtubeden çok daha az oluyor.   
Vimeo’nun en çok medya player’ını sevdim ben. Yani kullanıcılar yüksek çözünürlüklü (HD) videolar izletme imkanı sunuyor ki bu da çok güzel bir şey. Video izlerken video üzerinde değilseniz ekranda ne süre ne de başka bir şey yer almıyor. Videoları sitenize koymak için hemen videounun üzerindeki  (embed) yazan yere tıklamanız yeterli oluyor.
Vimeo’nun diğe video sitelerinden ayrılan bir yanı da sınırlı video ekleme imkanı vermesi. Bir çok kişiye göre bu kötü bir özellik olsa da bence kullanıcıların, saçma sapan şeyleri yüklemelerini engellemek adına yapmış olduğu bir şey. 500 mb alan veriyor ve buna göre videolarınızı ekliyorsunuz. Muhtemelen bu hakkınız bitince ücretli üyelik özelliği falan vardır.

Bu sade yapısı ve kullanımı ile keşke Türkçe olsa dediğim bir site ama ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmuyor.
Yani daha bu video sitesi de kapatılmadan hemen inceleyip yararlanmanızı tavsiye ediyorum, nede olsa ülkemizde popüler olan şeyler hemen kapatılıyor. Ne zaman ne olacağını kestirmemiz imkanız 😀

VİMEO’YA NASIL KAYIT OLUP VİDEO EKLERİM

Yukarda anlattığım şeyleri eğer beğendiyseniz ve sizde kullanmaya karar verdiyseniz aşağıdaki basit adımları takip edip kolayca videolarınızı yükleyebilir, paylaşabilirsiniz.

1-Dedim ya sade ve kullanışlı bir yapı var. Bu hemen göze çarpıyor. Sayfanın en tepesinde üyelik için 3 şey isteniyor. [Firs and last name= adın ve soyadın], [e-mail], [password=şifre] evet işte bu istenenleri doğru bir şekilde doldurursanız üyeliğiniz aşarıyla gerçekleşmiş olacaktır. Verdiğiniz e-mail adresine gelen onay linkine tıklayarak giriş yapın ve artık kendi yönetim panelinizdesiniz.

2-Kontrol panelinizde üst kısımda profilinizi düzenleyebilir, eklediğiniz videolara, beğenip kalp işareti verdiğiniz videolara bakabilirsiniz. 

3-Video eklemek için, yan menüde [upload video] yazan mavi renkli bir kutu göreceksiniz. İşte ona tıklıyorsunuz. Açılan yeni sayfada  [Choose a file to upload] yazan yine mavi renkli kutuya tıklıyorsunuz. Karşınıza bilgisayarınızdan seçmeniz için ekran gelir ve sizde ordan eklemek istediğiniz videoyu seçip eklersiniz. Bu kadar basit zaten 🙂

4-Videoyu seçtikten sonra karşınıza başlık, açıklama ve anahtar kelimelerden (tag) oluşan bir bölüm gelecek, bu bölümüde videonun içeriğine göre doldurup [Save all changes] seçeneğine tıklayıp beklersiniz.

5-Bu sırada videonuz da yükleniyor olur. Videonuz yüklendikten sonra kırmız renkli [Go to video] yazısını göreceksiniz. İşte ona tıkladıktan sonra yine videonun boyutuna ve vimeo’nun o anki yoğunluğuna göre ekranda bir süre göreceksiniz. O süre bittikten sonra videonuz izlenmeye hazır ve nazır olacakır. 😉
İYİ SEYİRLER …

İstek üzerine güzel bir video 🙂 Bu kadar yazının aldına “bir video bile eklememiş” diyenler olduğu için bir de video ekliyorum 🙂

Eklediğim videoda muhteşem bir ofis nasıl olur, insanlar çalışmaya nasıl özendirilir daha iyi anlayacaksınız. Amacım tabi vimeo kalitesini öne çıkarmak…


The Great Office War from Runawaybox on Vimeo.

 

“Vimeo, Ücretsiz video yükleme sitesi” için 17 yorum

 1. Dediğin gibi youtube’un kapatılması diğer video sitelerinin çok işine geldi. Bunda büyük payı olan biri de Vimeo. Vimeo’nun playeri çok hoşuma gidiyor. Video yüklemek için gerekli açıklamayı da yapmışsın güzel olmuş… Keşke birde örnek video koysaydın 🙂

 2. bence en iyi video sitesi http://viddeo.net sitede onlarca populer video sitesinden sonuçları elde edebiliyorsunuz. İsterseniz videoyu bilgisayarınıza indiriyorsunuz isterseniz facebooktan arkadaşınızla paylaşıyorsunuz. Bu alemde tek geçerim.

 3. Anlatımınız çok güzel, teşekkür ederim. Vimeo’yu inceledim, oraya ücretli üye olmak istiyorum faka merak ettiğim birşey var: üye olunca haftada 5 GB video gönderebiliyormuşuz. Üyeliğimiz bitince uzatmazsak onları silecekler mi acaba? Bu konuda bilginiz var mı?
  Bir de YOuTube’un kapatılması Vimeo’nun işine gelmez sanırım çünkü aynı şey kendi başlarına da gelebilir.
  Örnek video da çok keyifliydi ayrıca 🙂

 4. @Semih: Öncelikle teşekkür ederim. Ücretli üyeliğinizi uzatmazsanız videonuz silinmez. Zaten silinmesi de çok mantıklı olmazdı. Vimeo’nun özellikle tv çekimi ve yasal olmayan videolara karşı çok iyi bir denetleme sistemi var kesinlikle barındırmazlar. Bu yüzden bu tarz bir dava sonucu kapatılması pek mümkün değil…

 5. Bunu duyduğuma çok sevindim. Siteyi epey inceledim ama bununla ilgili bir ifadeye rastlamadım. Ayrıca sitede iletişim formu falan da bulamadım. Yanıtınız için teşekkür ederim.

  Ancak denetim konusundan emin olamıyorum. Yabancı özellikle de ABD kaynaklı sitelerin Türkiye aleyhtarlarına karşı zaafları var. Biz dururken onları kıracaklarını sanmıyorum. Yine de kapanmaması için duacıyım.

  1. @Deniz: Eğer videoları bloguna eklemek istiyorsan videoyu izlerken sağ üst tarafta embed (html) kodları var. Onları kopyalayıp blogunuza istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

 6. video çok eğlenceliymiş çok beğendim ama gerçekten öleydi güzel çalışma ama başarılar
  .d .d .d .d .d

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir