Mobil Numara taşınabilirliği nedir? Nasıl yapılır?

Son zamanlarda bir mobil numara taşınabilirliğidir konuşulup gidiyor. Uzun zamandır televizyon dünyasından da ilişkimi kestiğim için pek bir bilgim yoktu. Merak edip araştırdım. Ve son yıllarda mobil iletişim dünyasında yapılmış olan en güzel yeniliği gördüm. Yani sık numara değiştirmek zorunda kalanlar bilirler yeni numarayı herkese duyurmak çok ama çok zor bir iştir. İşte MNT diye adlandırılan mobil numara taşınabilirliği bunu ortadan kaldırmak için yapılmış bir sistem. İşleyiş nasıl bilmiyorum ama bu çok zor bir şey olmalı çünkü herkes “506” ile başlayan bir numaranın avea, ya da “542” ile başlayanın vodafone olduğunu bilir. İşte bu yeni sistem ile herhangi bir numara yine herhangi bir operatöre ait olabileceği için insanlar çok zor duruma düşeceklerdir.
Aşağıda kendi aradığım sorulara bulduğum kendi cevaplarım yer alıyor. 

Nedir bu Mobil Numara Taşınabilirliği?
MNT yani mobil numara taşınabilirliği, kullanmakta olduğunuz operatörden memnun değilseniz ya da herhangi bir nedenden dolayı değiştirmek istiyorsanız numaranızın değişmeden sadece operatörün değiştirilmesine yarayan bir sistemdir. Yani gerçekten çok iyi bir sistemdir (:

Neden böyle bir sistem getirildi?

Bir çok insan yine bir çok nedende dolayı operatörünü değiştirmek zorunda kalabiliyor. Örneğin eski sevgiliniz avea kullanıyordu tabi sizde hemen bir avea alıp mobil öğrenci tarifesi ile rahatlıkla konuşabiliyordunuz. Bazı sorunlar oluyor ve ayrılıyorsunuz ama bu defa bir turkcell kullanıcısına vuruluyorsunuz 🙂 ama hattınız avea (!?), yapacağınız şey ya bir turkcell hattı da alıp onunla konuşmak ya da fazla masraf olmasın diye tümden vodafoneye geçmek. İşte bu geçiş sırasında da numaranız değişiyordu normalde ama bu altyapı sayesinde numaranız değişmeyecek ve rahatlıkla değiştirebileceksiniz 😉 Sanırım bu en çok sevgililere yarayacak.

Numarayı Taşımak ücretli mi?

Numarayı taşıma ücreti konusunda şu anda bir açıklama yapılmamış. Hemen kendi görüşümü belirtmek istiyorum.
Numaranın taşınması hem yeni geçtiğiniz operatörün hem de sizin yararınıza. İşte operatörün böyle büyük bir yararı olacağı için kullanıcıdan ücret alınmaması gerektiğini düşnüyorum. Eğer illaki bir ücret alınacaksa bunu operatörler kendi aralarında yapmalı. Yani bir Turkcell kullanıcısı, Avea kullanıcı olmak istiyorsa operatörlerce belirlenmiş bir miktarı avea, turkcell operatörüne ödesin. Böylece kimse bu işten zarar görmez ve herşey tüketicilerin lehine olmuş olur. (Bence süper bir fikir)

Numarayı taşıdım ama hattımda kayıtlı numaralarım nasıl haberdar olacaklar?
İşte en büyük sorun. İlk başlarda da yazdığım gibi insanlar artık operatörleri numaralarıyla özdeşleştirmiş durumda. Yani kendimden örnek vereyim. Birden fazla hattı bulunan işileri Mehmet turkcell, Mehmet avea… gibi kayıt ediyorum. Aradığım zaman da kendimi ona göre ayarlayıp az konuşuyorum ya da daha faklı şeyler (: . Ama numara taşınabilirliği sonucu vodafone (ör: 542, 534) bir bakmışım ki avea numarası olmuş ve ben o kişiyi vodafone hattımdan aradığım zaman avea tarifesne göre ücret/kontör düşülecek. Çok kötü bir durum. Bu konuda operatörler; “Numarasını taşımış bir müşteri arandığında farklı bir ton veya anons ile şebeke değiştirdiği uyarısı verilecektir” diye açıklama yapmışlar. Bu sesi avea açıklama sayfasının sıkça sorulan sorular kısmının son maddesinde vermiş. (Dıt dıt, dıt dıt) Her ne olursa olsun ben yine de bizlerin (yani halk) bundan çok fazla zarar göreceği düşüncesindeyim. O uyarı sesi bize yetmez 🙂 daha farklı uygulamalar geliştirilmeli…

Bilmiyorum benim için önemli olan ve merak ettiğim konular bunlardı. Zaten hemen her sorunun cevabı operatörlerin sayfalarında yer alıyor. Bu iş için en büyük yatırımı Avea (%50) yapmış. Ve bana göre de bu sayede çok daha ucuza konuşma imkanımız olacak çünkü rekabet artacak. Umuyorum ki bu bizlerin yararına bir şey olur. Bu uygulama 9 KASIM da yürürlüğe girecek ve yasal olarak başvurudan en fazla 6 gün sonra isteyenlerin numaraları taşınmış olacak. Böylece ek bilgiler ile beraber yazımı sonlandırmış oluyorum. Bir avea kullanıcısıym, hattımdan ve operatörümden her ne kadar bazen çekmesede çok memnunum. Öğrenciyseniz avea  🙂

Turkcell Mobil Numara Taşınabilirliği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Avea Mobil Numara Taşınabilirliği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
Vodafone Mobil Numara Taşınabilirliği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

“Mobil Numara taşınabilirliği nedir? Nasıl yapılır?” için 7 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir