Fizy.com gerçekten değişiyor

Geçtiğimiz günlerde Fizy.com’ da olan büyük gelişmeler ile ilgili bir yazı yazmıştım. Fizy.com değişiyor demiş ve yapılan yenilikleri sıralamıştım.

Bir kaç gündür hızla devam eden çalışmalardan sonra gördük ki Fizy.com gerçekten değişiyor. Şu sıralarda çok güzel yenilikler eklenmiş durumda. Bu yapılan yeniliklerin tamamen kullanıcıların isteğini karşılayacağını çok rahat söyleyebiliyorum. O kadar önemli bir gelişme yaptılar ki artık youtube’un kapalı olması bile (1 yıl 3 gündür youtube.com kapalı) kullanıcıların pek umurunda olmayacak hatta Last Fm severler bile Last Fm’den vazgeçecek. Evet, o kadar güzel bir gelişme yapıldı.

Yukarıda ki resimde Fizy.com’ un yeni halini görüyorsunuz. Görüntü size karmaşık gelmesin, Fizy hala çok sade ve basit. Yenilikler kısaca şöyle:

1-Coca Cola’nın sponsorluğunda medya player tamamen yenilenmiş. Aramalarda ve şarkı listesinin üstünde Coca Cola logosu çıkıyor.

2-Arama sonuçlarında karşımıza çıkan listeye bir artı (+) işareti eklenmiş. Bu işarete tıklayınca o şarkı bizim şarkı listemize eklenmiş oluyor. Tabi yine tek tık ile listeden çıkarabiliyorsunuz. Evet, artık şarkı listelerinizi oluşturabiliyorsunuz hem de üye olmadan. Evet, üye olmadan şarkı listenizi dilediğiniz gibi oluşturuyorsunuz. Hemen akıllara “siteyi kapattığım zaman liste uçar gider” gibi bir soru geliyor doğal olarak. Ama durum öyle değil. Bu liste tam emin olmamakla beraber sizin IP adresinize göre saklanıyor ve daha sonra aynı IP ile siteye girdiğinizde liste kaybolmadan karşınıza çıkıyor. Bu gerçekten muhteşem bir olay.

Peki, bu listelerimizi kayıt edip her yerden ulaşamıyor muyuz? Tabi ki bu da düşünülmüş. Liste oluşturulduktan sonra hemen yanında “listeyi kaydet” diye bir buton var. O buton aracılığıyla şarkı listenizi saklayabiliyorsunuz. Listeyi sakla butonuna tıkladığınız zaman karşınıza direk bir üyelik formu çıkıyor, kısa formu doldurup işlemi bitirdiğiniz zaman listeniz artık kayıt altında oluyor ve her istediğiniz yerden ulaşabilir oluyor.

3-Bu kayıt işleminden sonra bir de listeleri kategorilere ayırma özelliği ekleniyor sisteme. Bu sayede farklı kategoriler açıp oradan listeleme yapabiliyorsunuz. Karşınıza sonsuz bir müzik arşivi olduğu için sizin de sonsuz bir şarkı listesi yapma olanağınız oluyor. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? (:

İşte böyle, her zaman duyduğumuz “ah şunları listeleyebilseydim” sözünü artık çok rahat gerçekleştirebiliyoruz. Fizy.com bize çevrimiçi müzik arşivi oluşturabilmemiz için çok ama çok büyük bir hizmet veriyor. Bunu değerlendirmek lazım.

Medya playerın yanında iki küçük ikon da yer alıyor. Bunlar aracılığı ile şarkılar konusunda şikayette bulunabiliyor ve facebook, twitter gibi alanlarda paylaşım yapabiliyorsunuz.

Fizy.com muhteşem bir şekilde ilerliyor, bunu ilk yazıda da söyledim yine tekrar ediyorum ve görünüşe bakılırsa ileri zamanlarda da çok sık tekrar edeceğim. Bu kadar önemli bir gelişmeyi yakından takip etmemiz lazım diyorum, hele ki bu alanda iş yapanlar ve ya yapmayı düşünenler sakın bu fırsatı kaçırmayın. Youtube’un ve ya Google’ın gelişim sürecini kaçırmış olabiliriz ama Fizy’i takip ederek bir nebze olsun bunu kapatabilir, yeni fikirler edinebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir