Yurtiçi Kargo özür diledi

9 Mayıs’da anneler gününe özel kargo göndermek için Yurtiçi Kargo’ya gittiğimi ve yaşadığım saçma sorunları buraya ve ŞikayetVar.com sitesine yazmıştım.

Şikayet Var.com sitesini ilk defa kullandığım için nasıl bir etki yapacağını merak ediyordum. 13 Mayıs’da şikayetim yayınlandı ve 13 Mayıs’da Yurtiçi Kargonun ilgili şube müdürü arayıp sorundan dolayı özür diledi. Hatalarının telafisi için de ileri zamanlarda yapacağım kargo gönderme işlemlerinde iyi indirimler yapmayı teklif ettiler. Kontörlerimin geri gelmeyeceğini biliyordum, müdürün bana indirim teklif etmesi de gerçekten hoşuma gitti. En azından şikayetlere karşı tamamen ilgisiz değillermiş bunu görmüş oldum.

Bu yüzden hem ilgili şubenin müdürüne hem de ŞikayetVar.com sitesine teşekkür ediyorum. Tabi böyle bir konuyu es geçmeyip gerekli şikayetleri yaptığım ve tepkimi ortaya koyduğum için kendimi de kutluyorum. (:

“Yurtiçi Kargo özür diledi” için bir yorum

  1. Türkiyenin neresi olursa olsun, nerden nereye olursa olsun günümüz araçları 24 saat içinde gidebilmektedirler. 29 kontörlük olayınız ise talihsiz bir durum. 444 lü ücretsiz hat yok diye biliyorum. Buna dikkat etmelisiniz. Ücretsiz hatlar 0800 lü hatlardır. Umarım diğer okuyan kullanıcılara faydası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir