Civilization Of Ottoman – Osmanlı Medeniyeti oyunu

Civilization Of Ottoman yani Osmanlı Medeniyeti oyunu yapımına 2008 Eylül ayında başlanmış olan açık kaynak kodlu %100 Türk yapımı bir strateji oyunudur. Yapımcıları bu oyunun birçok ilki beraberinde getirdiği için oyun dünyasını farklı bir boyuta taşıyacağını düşünüyor. Ben de bu düşünceye sonuna kadar katılıyorum çünkü gerçekten çok iyi bir oyun bizi bekliyor.

Öncelikle oyunun hiç bir maddi kaynak almadan tamamen Türkler tarafından geliştiriliyor olması bizim için çok büyük bir anlam ifade ettiğini belirtmek isterim.

Oyun Microsoft Azure üzerinde geliştirilen oyun bu sistem üzerinde geliştirilen ilk oyun olarak tarihe geçecektir. Projenin tamamı Microsoft konusunda bilgili 16 kişilik bir öğrenci ekibi tarafından geliştiriliyor. Üstelik bu oyunu geliştirmeye boş zamanlarında başlamaları da ayrı bir güzellik. Başka bir güzellik ise yine öğrenciler tarafından yapılan yüzlerce başvuru ile ekip her geçen gün gelişmeye devam ediyor.  

Projede daha önce yapılan oyunlarda kullanılan hazır yapay zekâ motorları ve ya grafik motorları kullanılmıyor. Yine bu ekip tarafından geliştirilen Piyonix ve Piyodix adı verilen yapay zekâ ve grafik motorları kullanılmaktadır. Piyonix ve Piyodix adı verilen Yapay zekâ ve grafik motoru Türkiye’nin ilk yapay zekâ ve grafik motoru olma özelliğine sahip. Anlayacağınız tamamen yerli bir oyun ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar.

Bu oyunda en çok ilgimi çeken ve bana “Budur” dedirten özellik ise Kader Motoru kavramıdır.

Kader Motoru: Bu kavram oyun dünyasına Civilization Of Ottoman ile girecek olan bir özelliktir. Normalde oynadığımız oyunlarda bizim yönettiğimiz adam dışındakiler tek özelliğe sahip oluyordu. Bu tüm oyunlarda aynıydı. Ne kadar iyi olursa olsun askerlerin hepsinin aynı davranması ister istemez gözümüze dokunuyordu. İşte bu oyun sayesinde bu olay tamamen değişiyor ve yepyeni bir hale bürünüyor.

Yani, oyun içinde sizin yönettiğiniz karakter gibi her asker ayrı bir özelliğe (fiziksel özellikler), karaktere sahip oluyor. Hiç ummadığınız bir zamanda askerleriniz size karşı çıkıp isyan çıkarabiliyor. (: Bu özelliği ile Osmanlı Medeniyeti oyununun oyun dünyasında bir bomba etkisi yaratacağını düşünüyorum.

Son Dakika: Evet, yazıyı yazarken tam anlamıyla şu anda şok etkisi yaratacak başka bir özelliğin haberi geliyor. Oyunda rüzgâr etkisi bile olacakmış. Hem de oyunu oynadığımız yere göre ve gerçek zamanlı. Uçuş simülatörlerinde kullanılan sistem ilk defa strateji oyunlarında da kullanılacakmış ve yine bunu Türk geliştiriciler hayata geçireceklermiş. Bu özelliği duyunca heyecanım bir kat daha arttı.

Yukarıda yazdığım gibi, yine gerçek zamanlı uçuş simülatörlerinde kullanılan haritaların gerçek yeryüzü ile aynı ölçekte aktarılması özelliği de ilk defa Osmanlı Medeniyeti oyununda yer alacak. Buda birçok ilkten bir tanesi.

Bu kadar özelliğin bir arada olacağı, ilklerin oyunu Civilization Of Ottoman – Osmanlı Medeniyeti çalışmaları son hızla sürüyor. Bu çalışmalara göre proje yaratıcısı ve proje lideri Gürcan Serbest’in yaptığı açıklamaya göre oyun 2012′nin yaz aylarında piyasada olacakmış. Gürcan Serbestin halen okumakta olduğu Anadolu Üniversitesi, Microsoft ve Bilkent Üniversitesi projeye manevi destek olmaktadırlar.

Sizler de tamamı Türk yapımı olan oyuna desteklerinizi esirgemeyin çünkü gerçekten muhteşem bir oyun bizi bekliyor…

“Civilization Of Ottoman – Osmanlı Medeniyeti oyunu” için 19 yorum

 1. valla bende sabırsızlıkla bekliyorum bugün haberlerde duydum çok güzel bir oyuna benziyor hem türkün gücünü bu oyunla dier milletlerde bir kez daha anlamış olur inşallah daha önce biterde hemen oynarız

 2. daha oyun çıkmadı nerden indireceksiniz 😀 Çıksın da orjinalini alın Türk yapımı ayıp olmasın yani 😀

 3. yaw ben burda bir türlü oyun bulamadım:@ yaw biriniz yardım edin ben burda oyun mu yok yaw:@ bilen varsa bana yazsın tmmmı gönderin ha :@ patlayacam burda yazın beni deli etmeyin gebertirim hepinizi 😀 gönderin ha unutmayın gönderin hahahaha:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DD::D::D:D:D:D:D:D:D:D:D :((

 4. hacı kemal :daha oyun çıkmadı nerden indireceksiniz Çıksın da orjinalini alın Türk yapımı ayıp olmasın yani

  harbiden ya.bu oyununda korsanını aramak ayıp olur bence arkadaşlar

 5. Merhabalar;

  COO bir streteji oyunudur ve %100 turk yapımıdır online oyun degildiir ve oyun cok az bir paraya satılacaktır belki korsanından bile ucuz.korsan alıcagınıza bu oyunu orjinal alıp hem oyun sektörümüze bir katkı hemde burdan kazanılan paraylan bir oyun atölyesi acılacaktır lutfen korsan almayalım.

  Forum Moderatörü Siannodel
  COO Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir