Forward mailler ve Bilinen Yanlışlar

Uzun zamandır gelmeyen Forward mailler (Fw Mailler) tekrar gelmeye başladı. Bu yüzden bu konuda bir şeyler yazmak istedim.

toplu mail forward mailler

Arkadaşlar e-posta kutunuza düşen Fw mailler maalesef halkımızın genelde iyi niyetini suistimal eden kişiler tarafından başlatılıyor. Bir çıkarı uğruna insanların kolayca inanabileceği türden bir yazı hazırlayarak tüm kişi listelerine bilinçsizce göndermelerini sağlıyorlar. Bu sayede çok farklı kazançlar elde edebiliyorlar.

Burada en basit örnek benim aslına bakarsanız. Şu anda kadar binlerce fw mail alan biri olarak gelen maillerde bulunan tüm kişileri alıp bir liste oluşturdum ve şu anda o listede çok büyük bir ihtimalle siz de (okuyucu) varsınız. Zaten bir çok fw zinciri başlatan kişinin temel amacı da budur. Bu mailleri toparlayıp bunlara dilediği gibi reklam maili gönderebilir. Benim gibi mailleri toparlayıp satabilir. (Sakın yanlış anlaşılmasın ben öyle bir şey yapmadım, yapmam da)

E-posta adresi toplamanın dışında fw zinciri başlatanların diğer bir amacı kişileri/markaları zedelemek. Kullanıcıların kafalarında yanlış bilgi oluşturmak için de kullanabiliyor. (Çok küçük bir ihtimal bile olsa arada doğru, gerçekten yayılması gereken mailler olabilir ama bunun yolu bu değildir. Listenizi karşıdaki kişiye göndermeden toplu mail göndermeniz mümkün.) Aşağıda mail listesi toplanması için yapıla ve de markalar hakkında yanlış bilgi veren iki örnek bulacaksınız. 2. ailin bu yazıyı yazarken gelmesi de ilginç bir durum oldu.

İlk örneği Bilgisahibi.org’da gördüm ve çok güldüm. Burada  Türk Telekom’un “bilinmeyen numaralar” servisi ile ilgili atıp tutan bir mail alan kişinin yaptığı araştırma sonucu yazıyor. Önemli kısımları aynen aktarıyorum:

İnternette dolaşan, sabit hatlar ve 118 bilinmeyen numalar olmak üzere özel servis numalarının aşırı pahalı olduğunu söyleyen e-posta da böylesine eski tarihli. E-postada tarife ücretleri TL olarak geçiyor. Ama bu TL, bu yıl başında kullamaya başladığımız TL değil, YTL öncesi 6 sıfır atılmamış TL. Yoksa “8 saniyede bir atacak kontur için tam 540.- TL” ve “3.6 saniyede atacak bir kontur için 1.200.- TL” nasıl olabilir?

Bu zincir posta beni bilinmeyen numaları tariflerini ve sabit ücret konusunu incelemeye itti. Sabit ücret konusuna daha sonraki bir yazımda değinmeyi düşünüyorum. Bilinmeyen numaraların ücretlendimesi konusuna gelince; şu anda Türk Telekom ve GSM operatörleri dışında iki tane de bilinmeyen numalar hizmeti veren özel firma mevcut ve her telekom operatöründen bu numaralara erişim bedeli farklı.

Aşağıda Türk Telekom’un Bilinmeyen Numaralar servisine farklı operatörlerden yaptığınız aramalara yönelik fiyatlandırmasını bulabilirsiniz.

Türk Telekom 11811 Servisi üretlendirmeleri (tüm vergiler dahil)

Türk Telekom Şirket Hatt tarifesinde aramalarda dakikası 0.45 TL (45 Kr)
Türk Telekom Standart Hatt tarifesinde aramalarda dakikası 0.54 TL (54 Kr)
Turkcell hatlardan aramalarda dakikası 0.65 TL (65 Kr)
Vodafone hatlardan aramalarda dakikası 0.78 TL (78,38 Kr)
Avea hatlardan aramalarda dakikası 0.73 TL (72,71 Kr)

– Türk Telekom, Vodafone ve Avea’nın bilgileri web sitelerinden, Turkcell’in bilgisi ise Turkcell çağrı merkezinden alınmıştır.

Yazının tamımını okumak için BilgiSahibi blogunu ziyaret edebilirsiniz.

Evet işte böyle komik bir olay. Sabit hat kullandığım zamanlarda kullandığım bir hizmetti bu bilinmeyen numaralar. Açıkçası işime de yaramıştı zamanında.  

Bir diğer mail ise Bill Gates’in işi gücü yokmuş tüm servetini dağıtıyormuş konulu. Üstelik inandırıcı olsun diye millet avukat, öğretim görevlisi hatta devlet çalışanlarının isimlerini yazıp milleti kandırıyor. Tabi saf ve iyi niyetli halkımız da bunu “ya doğruysa” diye gönderiyor. Yine mailin bir kısmını yayınlıyorum. (:

Bill Gates şu an servetini dağıtıyor. Buna karşılık vermezseniz ileride bunun için pişman olabilirsiniz. Windows hala en sık kullanılan program. Microsoft ve aol şu an bu metin ile bir deney yapıyorlar (e-mail beta test). Bu maili arkadaşlarınıza gönderdiğiniz de Microsoft iki hafta boyunca izini sürebilir ve sürecektir. Bu maili ileten her kişi için Microsoft 245 Euro ödeyecektir. Bu maili gönderdiğiniz ve bunu devam ileten her kişi için Microsoft 243 Euro ödeyecektir. Bu maili alan üçüncü kişi için ise Microsoft 241 Euro ödeyecektir. İki hafta sonra Microsoft size posta adresinizi teyit etmeniz amacıyla size ulaşacaktır ve size bir çek gönderecektir.

Devamında ise bunu denediğini söyleyen ve para alan birinin yalanları ile devam ediyor. Büyük ihtimalle sizin de kutunuzda bundan bir tane vardır. Çünkü bana neredeyse 3 yıldır geliyor ve bu servet hiç bitmiyor. (:

Yani kısaca demek istediğim lütfen bu insanlara inanmayın. Bunlar tamamen sizin iyi niyetinizi suistimal etmek için hazırlanmış oyunlardır. (İnsanlar nasıl inanıp gönderiyor hala anlamış değilim bu da ayrı bir konu.) Umarım bir an önce insanlar bu mailleri bilinçsizce göndermekten vazgeçer de saçma sapan mailleri görmek zorunda kalmamış oluruz.

“Forward mailler ve Bilinen Yanlışlar” için 6 yorum

 1. Çok güzel bir konuya değinmişsin. Bu FW mailler nedeniyle ne şehir efsaneleri yayıldı bu ülkede…
  Şimdi kafamızdan bir senaryo uydursak ve bunu 1 milyon kişiye maillesek oluşabilecek sağlıksız bilgi kirliliği insanı gerçekten dehşete düşürüyor.
  Bir ara bu tarz mailler haber bültenlerine bile konu oldu bu ülkede…

 2. @Hüssoloji: Kesinlikle haklısın, her türlü kirlilik oluyor bu. Bilgi kirliliği daha fazla saçma mail geleceği için mail kirliliği gibi boş boş konular. Çok sinir oluyorum.
  Daha kötüsü bunu yakın çevremden insanlar bile yapıyor ben yapmayın dediğim halde.

 3. Çok güzel bir konuya değinmişsin, klavyene kuvvet 🙂

  FW mailleri bilinçsizce gönderenler fw mail sahibinin [ilk atıcı 🙂 ] ekmeklerine yağ sürüyorlar.

  Bu yazıyı okuyanlar, umarım; yazıyı okuma sonrasında davranışlarını kısıtlarlar.

 4. Anlatım için çok teşekkürler. İnsanlarımızın çoğu bu tür emaiilere hemen kanıp yanıtla butonunu kullanarak tüm kişi listesine bu emaileri gönderiyor.Bilinçli kullanıcı sayısı maalesef çok az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir