Twitter Kullanarak Arama Yapmak! Basit Medya Takibi

Twitter’in yaptığı ataklar ve yenileme çalışmaları ile sık sık gündeme geldiği ve öneminin git gide arttığı bu günlerde daha önce Erhan Erdoğan’ın blogunda paylaştığım bir yazımı tekrar yayınlamak istiyorum.

Yazıyı yazdığım zamanlarda yeni medyayı (Sosyal Medya) keşfetmiş marka sayısı oldukça azdı. Bu azlığın nedeni şüphesiz ki ilk gelenlerin taşları yerine oturtabilmek için kurban rolü oynayacak olmasıydı. İlk markalar sosyal medyayı kullandı, her biri ilginç denemeler yaptı ve şu anda çok az da olsa bazı şeyler yerine oturmaya başladı. (Bu denemeler ile yavaş yavaş bazı kalıplar çıkacaktır.) Yavaş yavaş sosyal medyaya yeni yeni markalar katılmaya başladı ve bu da bu konuda çalışan kişilerin artmasına neden oldu. Bu artış iyi mi oldu yoksa kötü mü oldu bunu sosyal medya kampanyalarını inceleyerek kişiler karar verebilir. (Bu konularda da yakın zamanda düşüncelerimi uzun uzun yazacağım. (: )

Sonuç olarak şu anda normal markalar dışında kişiler kendi markalarını ve sitelerini takip etmek, bilinirliğini arttırmak için kişiler de sosyal medyayı farklı şekillerde kullanmaya başladı. Daha önce sadece paylaşım yapanlar artık hakkında ne konuşulmuş, siteleri konusunda neler olmuş bilmek, bir şekilde olaya müdahale etmek istiyor. Yani, sadece paylaşma devri bitti, artık yaptığımız işleri takip etmek zorundayız!

Tüm bu gereklilikler içinde şu anda hızla popülerliği artan twitter araçları devreye giriyor. Markalar kendi işlerini yaptırmak için ücretli araçlar, ajansların geliştirdikleri yazılımları kullanıyor ama kişilerin bunu yapmaya imkanı yok. Bu yüzden ücretsiz araçlar devreye giriyor.

İşte yazının devamında bu araçları göreceksiniz. Emin olun bu ve benzeri araçları mantıklı kullanarak bir çok ücretli yazılımdan daha iyi sonuç alabilirsiniz.  

Twitority : Sadece twitter’ın arama motorunu kullanarak arama yapabildiğimiz bir uygulama. Bu uygulamada arama yapılmasını istediğimiz kullanıcıların takipçileri ile ilgili sınırlama yapmak gibi bir özelliği var.

TweetScan : Twitter ve Identi.ca arasında arama yapan bir uygulama. Arama yaparken 2 siteden istediğimizi seçebiliyoruz bunu yanında arama yapılacak kullanıcıyı da belirleyebiliyoruz. Arma sonuçlarını 90 saniyede bir otomatik güncelliyor. Ana sayfasında yapılan aramaların sıklığına göre bir etiket bulutu oluşturuluyor ve twitter kullanıcı adınız ile giriş yapınca 14 günlük ücretsiz sonra yıllık 20$ karşılığında e-posta hesabınıza kelime bazlı uyarılar alabiliyorsunuz.

Twingly : Bloglar ve microbloglar (twitter, identi.ca…) arasında ayrı ayrı arama yapmaya imkan veren bir uygulama. Microbloglarda arama yaptığımız zaman belirli servisleri seçip özelleştirilmiş sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Arama sonuçlarına özel olarak verdiği kodlar aracılığı ile arama sonuçlarını bloglarınızda da yayınlayabiliyorsunuz.

TweetGrid : Tek sayfada birden fazla arama imkanı sunan bir uygulama. Ana sayfada yer alan kutularda arama sayımıza uygun bir tane seçip aramalarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Böylece tek sayfada anlık güncellenen birden fazla aramaya sahip oluyoruz.

twitterex : Twitter üzerinde arama yapan bu uygulamanın diğer gerçek zamanlı aramalardan farkı paylaşımlarda yer alan linkleri ve videoları tam olarak göstermesidir. Yani karakter sınırlaması nedeniyle twitter’da kısa url şeklinde çıkan linkler burada ayrıntılı görünüyor, sadece link şeklinde olan videolar ise oynatılabilecek durumda oluyor.

TweetVolume : Twitter’da yapılan paylaşımlarda kullanılan kelimeleri baz alan bir uygulama. Aramak ve karşılaştırmak istediğiniz en fazla 5 tane kelimeyi yazıp tweet sayılarını ve grafiklerini görebiliyorsunuz.

NearByTweets : Arama yapmak istediğimiz yeri ve kelime ile beraber sonuç sayısını seçip arama yapabiliyoruz. Fikir olarak çok güzel bir uygulama olduğu halde verdiği sonuçlar o kadar tatmin edici değil. Yine de popüler aramalarda iyi sonuçlar elde edilebilir.

tweepz : Kullanıcı profillerinde arama yapmamıza imkan veren bir uygulama. Yani “loc:Turkiye” şeklinde bir aramada karşımıza profilinde Türkiye yazan üyeler geliyor. Bu gelen üyeler içinde de belirli sınırlamalar yaparak tam anlamıyla hedefkitlemize ulaşma imkanı veren bir sistem. Arama sonucunda takipçi sayısı, takip ettiği kişi sayısı, dil gibi sınırlamalar ile odaklı sonuçlar elde edebiliyoruz.

TwitterJobSeach : Twitter verisi üzerine kurgulanmış iş arama motoru. Semantik yapıya sahip.

Twission : LinkedIn’de sıkça görmeye alışık olduğumuz “n. dereceden arkadaş” kavramı yani yakınlık derecesi üzerine kurgulanmış bir arama uygulaması. Kelime ve hashtag aramalarını, Twitter kullanıcılarına yakınlık derecenizle birlikte getiriyor.

twook4it : Yaptığımız arama sonuçlarında gönderiyi yapan kişi ile doğrudan iletişim kurmamıza imkan veren güzel bir uygulama. Bu uygulama ile basit anlamda bir marka temsilcisi, markası hakkında yorum yapan kişiye direk ulaşabilme imkanına sahip olacaktır.

Tweefind : Yapılan arama sonuçlarını yazan kişilerin kullanıcı popülerliklerine göre sıralayan bir uygulama. Uygulamada aynı sayfadan bing ve google aramalarına da ulaşabiliyoruz. Bunlar dışında popüler video, twetmeme ve rss popülerliklerine göre sonuçları da aynı sayfada bulabiliyoruz.

twazzup : Anlık güncellenen ve tam anlamıyla “gerçek zamanlı arama” kavramına uygun aramalar yapan bir uygulama. Tek sayfada yapılan aramaya destek olacak anahtar kelimeler sunuyor, en son eklenen resimleri gösteriyor, yine yapılan aramaların diğer alanlarda (yahoo, blogger…) popüler linklerini gösteriyor, ve arama yaptığınız kelimeyi tweet’leyen kişileri ayrıca listeliyor. Gerçekten bir arama sonucunda lazım olabilecek her şey var. (:

BackTweets : Kullanıcıların twitter prfillerinde paylaştıkları linkler arasında arama yapan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde tüm tweet’lerde ilgilendiğiniz linki arayaıp net sonuçlara ulaşabilirsiniz. Link kısaltma servislerinide çözebildiği için çok kaliteli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

PicFog : Twitter’da twitpic ve yfrog aracılığı ile paylaşılan resimleri gösteren ve bu resimler arasında arama yapmaya imkan sağlayan bir uygulama. Anlık olarak güncelleniyor.

TwittBee : Önüne geldiği kelimenin twitter aramasında linklenmesini sağlayan “#” işaretinin kullanıldığı kelimelerde arama yapılmasını sağlıyor. Anlık olarak güncelleniyor.

Tweetmi : Yaptığınız arama ile ilgili en son girdileri ekrana getiren bu uygulamanın ek özelliği ise yan menüde o arama ile ilgili diğer kaynaklarda ki sonuçları da listelemesi. Anlık olarak güncellenen ve doğru sonuçlar veren bir uygulama.

XlHit : Arama yapmak istediğimiz dili ve arama sonuçlarını görmek istediğimiz dili seçerek gerçek zamanlı arama yapabiliyoruz. Çıkan sonuçlar google translate yardımı ile aynı yazı altında çeviriliyor. Sonuçları ise anlık olarak güncelleniyor.

Twittospheric : Gerçek zamanlı arama yapmaya olanak sağlayan bir arama motoru. Diğerlerinden farklı olan tarafı ise sonuçları uçan kuşların taşıması. Görsellik açısından hoş ama kullanışlılık bakımından kötü bir uygulama.

ListOfTweets : Yaptığımız aramaları özelleştirebilmemize olanak sağlayan bir uygulama. Anlık olarak güncellenen sayfada seçtiğimiz arama sonuçlarını text ve ya html türünde alıp kullanabiliyoruz.

TweetViz : Gerçek zamanlı twitter arama motoru. Diğerlerinden tek farkı sonuçları büyük olarak tam ekranda vermesi. Anlık olarak güncelleniyor.

TweetTabs : Gerçek zamanlı sonuçlar veren ve anlık güncellenen bir arama motoru. Bunun en güzel yanı aynı sayfada onlarca aramayı beraber kontrol edebiliyor olmanız. Her bir arama üzerinde tam hakimiyete sahipsiniz. Yani tarayıcınızda açtığınız sekmeler gibi arama sekmelerinde çalışabililiyorsunuz.

Tianamo : Twitter aramalarını 3 boyutlu veri görselleştirmesi ile sonuçlandıran bir uygulama. Aradığınız kelimeyle ilgili olan alt etiketleri de kullanarak bir kabartma harita hazırlıyor. Yan tarafta da metin olarak arama akışını görebiliyorsunuz.

TweeTag : Gerçek zamanlı bir arama motoru. Arama konusunda etiket bulutu ile yardımcı oluyor ve sonuçları ayrı ayrı kategoriler halinde görmemizi sağlıyor. (Resimler, linkler, RT’ler ayrı şekilde) Sonuçları anlık güncelleniyor.

Monitter : Eş zamanlı birden fazla pencerede anlık güncellenen arama yapmaya imkan sağlıyor. Kullanışlı bir uygulama.

Scoopler : Twitter, flickr, google aramalarını kullanarak anlık sonuçlar getiren bir uygulama. Twitter sonuçları ile diğer sonuçlar ayrı bir akış içerisinde gösteriliyor. Video, resim, link olarak ayrı ayrı görmemizi sağlıyor.

CrowdEye : Twitter ve diğer popüler sitelerde arama yapan bir uygulama. Arama sonucunu grafikleyip, etiket önerileri ve sonuçlar vererek sayfada yayınlıyor. Arama sonuçlarını saatlik veya günlük olarak sınırlandırabiliyoruz.

Twithority : Yaptığımız arama sonuçlarının sıralamasını o kullanıcıların takipçi sayılarına göre yapan bir uygulama.

VisibleTweets : Gerçek zamanlı arama imkanı sağlan bir site. Diğerlerinden farkı ise sonuçları farklı animasyonlar şeklinde yayınlıyor olması. Bu animasyon uygulaması görsel olarak hoş olsa da hız açısından pek verimli değil.

Twipho : Twitter’a twitpic aracılığı ile eklenen resimler arasında arama yapmamıza imkan veren bir uygulama.

Twopular : Twitter gönderilerine göre en popüler konuları listeler. Listelerken twitter arama sonucu, yahoo, google gibi popüler yerler de dikkate alınır. Sık sık güncellenen en popüler listesi elimizin altında olmuş oluyor. Bu listenin saatlik, günlük, haftalık, aylık ve tüm zamanlarda ki haline de aynı yerden ulaşabilme imkanımız var.

Twendz : Gerçek zamanlı bir arama motoru. Ana sayfada akan güncellemelerin hızını ayarlayabilmemiz farkını oluşturuyor.

“Twitter Kullanarak Arama Yapmak! Basit Medya Takibi” için 6 yorum

  1. Ne ararsam buraya yada başak ablanın oraya düşüyorum burak abi senden çok şey öğrenicez yazılarını büyük bir hayranlıkla takip ediyorum öptüm kocaman seni seviyorum 😉

  2. Selam ben İrem.Çok güzel bir site diye düşünüyorum.Ama bu siteye bazı yabancı ünlülerin resimlerini ve bilgilerini koyarsanız daha hoş olabilir.Şimdi bile herkes twitter yazılarınızı beğeniyorsa bir düşünün ki ünlüler herkesin işine yarayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir