Aşk-ı Memnu Bitti ama ne bitti!

Bu gece (24.05.2010) Türk televizyon tarihine hatta dünya televizyon tarihine adını final bölümü (Veda) ile yazdıran Aşk-ı Memnu dizisi bitti. Dizinin bittiğine bir çok kişi üzülse bile sevinenlerin sayısı da bir hayli fazlaydı. (En başında ben geliyorum) Bu dizinin tek bölümünü bile izlemedim (final bölümünü friendfeed sağ olsun anlık paylaştı (: ), kitabını okumadım ve artık adını bile duymak istemiyorum.

Dizi bitti, sevindik ama dizinin yankıları dizinin bitmesi ile beraber katlanarak arttı. Türk kullanıcıların paylaşımları twitter da “aşk ı memnu” kelimesinin trend konulara girmesini sağladı. Bunun olması için gerçekten çok fazla twit gerekiyor. Bu da yetmezmiş gibi Dünya Kupası falan dinlemeden Aşk-ı Memnu dizisi twitter Trend konularında ilk sıraya yükseldi ve Türkiye dışında da olağan üstü ilgi çekmeye başladı.

Bu başarı mıdır bilinmez ama tüm dünyada gerçekten büyük yankı uyandırdığı kesin.

Benim gözlemlerime göre Twitter’da içinde “aşk ı memnu” geçen saniyede 10-20 twit yazılıyordu. Bunun yanında retweet sayısı da çok fazlaydı özellikle ingilizce yazılan twitlerin bazılarının retweet sayısı 100’den fazlaydı.

Yani, Türkçe olmasa da şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türk internet kullanıcıları artı twitter’ı keşfetti. Artık sosyal medya daha güçlü! (:

Yukarıdaki şeylerin çoğunu yazmayacaktım aslında, çünkü aşağıdaki resimler her şeyi anlatıyor bence…

“Aşk-ı Memnu Bitti ama ne bitti!” için 14 yorum

  1. @Son Silahşör: Ben öyle bir şey demedim ki! Sadece “daha güçlü” dedim. Zaten kullanılan facebook gibi devasa bir servis vardı. (Sakın “facebook tek başına sosyal medya mı?” gibi bir şey çıkmasın. 🙂 ) Türk kullanıcılar da sağ olsun çok aktif kullanıyorlar. Yurt dışında ise Twitter kullanılarak çok güzel işler yapıyorlar. Türkiye de artık bu işlerin içine daha fazla girebilir.

   Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

 1. Ne olduğunu biliyorum. Bir tek Twitter’a bakarak sosyal medya güçlendi demek Twitter’ı sosyal medyanın kendisi olarak görmek oluyor.

 2. Konyadan, ailemin yanına izmir’e giderken aşk-ı memnu yayınlanıyordu. Annemlere sürekli mesaj atıyordum ne oluyor ne bitiyor diye. Böyle bir diziydi işte kendisi.

 3. Darısı yaprak dökümünün başına. O da bitse ekranlardaki aile yapısını bozan, aldatmayı normalmiş gibi gösteren bir diziden daha kurtulmuş oluruz. Gerçi bitmiş de olabilir 🙂

 4. SLm. Aşktan hiç memnun olmayan birisi olarak, aşkı memnuyuda hiç beğenmemeyi tercih ettim. Hakkı devrim: “Bu romanın yazıldığı tarihte böyle bir türk ailesi yoktu, yazarı hovardanın tekiydi.” demişti. Katılıyorum şu anda da bu kadar değişmedik sanırım. Dizilere ölüm!
  Bu arada sitemi yeniden açabildim 🙂 herşeye 0 dan baştan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir