İnci Sözlük Facebook’a Ne Yaptı?

İnci Sözlük, bir grup kanı kaynayan gencin bir araya gelmesiyle oluştuğunu düşündüğüm klasik sözlüklerin dışında, daha çok küfür odaklı bir sözlük sitesi. Bu gençlerin bana göre en önemli özelliği ise toplu halde iyi hareket edebilmeleri.

Bu kısa açıklamadan sonra dün Facebook’da her yerde içinde bolca “İnci” geçen küfür ve hakaret içeren yazılar vardı ona gelecek olursam İnci Sözlük dün Facebook’a saldırdı. Ama bu bildiğimiz hack saldırılarından değildi. Bu saldırı Facebook’un çevirilerine yapılan bir saldırıydı.

Normalde Facebook dil çevirilerini kendisi yapmıyor kullanıcıların yaptığı çevirilerin yine kullanıcıların oylarına güvenerek yayına alıyor. Yani “News feed” yazan alan için “Haber kaynağı” önerisi girilmiş ve bu öneri çok kişi tarafından onaylandığı için bu şekilde yayına alınmış. Bu çeviri konusunun (+18) farkına varan inci kullanıcıları hemen harekete geçip bu çevirilerin tabiri caizse anasını ağlattılar.

Bir çok arkadaşım, akrabam arayıp profillerinin hacklendiğini söylüyor ve ne yapacaklarını bilmiyordu. Tabi durumu anlatınca biraz rahatladılar o ayrı. Yani olay bir hack değildi, sadece internetin nimetlerinden faydalandılar ve bunu kötüye kullandılar.

İnci Sözlüğün bu tarz şeyleri yapma amacı ne bilmiyorum ama gerçekten ellerindeki bu kitleyi böyle çocukça şeyler yapmak yerine daha efektif kullanabileceklerinin farkına varmaları lazım. Yani Tv programlarına telefonla saldırarak, sitelerin açıklarını ve ya imkanlarını kullanarak küfürler yağdırmanın bir “tepki” göstergesi olduğunu sanmıyorum.

Buradan İnci’ye bir öneri sunmak istiyorum. Elinizdeki bu kitleyi belli konulara “tepki” oluşturabilecek şekilde kullanmalısınız. Böylece bir amacınız olur ve bir işe yaramış olursunuz. Böylece çevrenizde çok daha fazla destek alır, daha güzel işler yapabilirsiniz. Yine kendi tarzınızla yapın ama lütfen bir amacı olsun.

“İnci Sözlük Facebook’a Ne Yaptı?” için 14 yorum

 1. İnci Sözlük’e ilk başlarda olumlu baktım. ‘Yaramaz çocuklar ama farklı bir şey deniyorlar’ diye düşündüm. Destek bile oldum zaman zaman, çevremden tepki almama rağmen. Ama artık işin dozu kaçtı. İnci Sözlük’le ilgili iyi şeyler söylemek mümkün değil şu noktadan sonra.

  1. Bende desteklerinizi görüyordum hak veriyordum. Çünkü güzel bir oluşum olabilirlerdi ama bu günlerde herkesin dediği gibi dozunu kaçırdılar. Nerede duracaklarını bilemediler. Umarım bu kötü imajı değiştirirler. Tarzlarını değiştirmelerini kimse isteyemez ama o tarzda bile iyi işler yapabilirler. Umarım yaparlar.

 2. @Çekirge: Klasik İnci küfürleri olduğu için onaylamadım. 🙂 Küfürleri kapatıp onaylasam o da olmaz çünkü bir şey kalmıyor. 😀

  @İncik Dede: Kesinlikle. 🙂

  @Deniz: O konuda da bir bilgim yok, http://sozlukspot.com/ ücretsiz sözlük veren bir alan. Eğer İnci onların kendi ürünleriyse iyi reklam oluyor. Ama değilse sadece ücretsiz bir blog yazarı kadar kazanabilme ihtimali var. 🙂

 3. Melih beyin de dediği gibi, ben de başlarda destekler, severdim. Fakat yaptıkları işlerin afedersiniz ama *oku çıkınca ben de desteklemez oldum.

 4. çok başarılı viralleri var ama adamların. ösym başkanına canlı yayında ccc dedirttiler ve facebookta tıklanma rekorları filan kırıyor : ) ben destekliyorum inciyi, kısmen.

 5. Liseli ergenler bastıktan sonra iyice ayarının iyice bozulduğunu söylüyorlar.
  Bıktım inciden ya.
  Formspringte saçma sapan biri gelir soru sorar terslersen;
  hemen gider inciye;
  beyler kız buldum capsliii saldırınnnn der sonra tüm inciciler saldırır falan.
  Sonra facebook, tvler.
  Her şeyin bokunu çıkarttılar.
  Hayır, tüm herkes üye bir de. Hatta eminim yorumlayanlardan bile üyeler vardır. Herkes üyeliğini gizli tutuyor.

  Özet geçeyim: İnci kapansın.

 6. Bir dönem bende takıldım.İnsanın pisikolojisini bozuyor.Arkadaşlarıma küfürler etmeye başladım.Evde kardeşim su getirdiğinde şuku’nu verdim falan demeler.Dedemi görünce bir gülme tutması 🙂 baktım olmuyor bıraktım sonradan 😀

 7. “Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır” lafının yaşam bulduğu yerdir İnci Sözlük. Birbirinin yedi ceddine küfretmek nasıl bir espri anlayışıysa benden uzak dursun. Espri anlayışları bir tek belden aşağı konuşmak olan, ergenlik çağı psikosuzdan sıyrılamayan, şimdiye kadar yaptıkları bir faydalı b.k bulunmayan, kısacası halk arasında bir baltaya sap olamaz denilenlerin buluşma noktası. Internet devri olmasa serserilerin mekanı derdik kısacası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir