Sosyal Medyada Prime Time

Her geçen gün daha fazla kullanıcının dahil olduğu sosyal medyada ,paylaşımlarımızın daha fazla ilgi çekmesi için artık sadece kaliteli olması yetmiyor. Paylaşımlarımızın daha fazla ilgi çekebilmesi için kalitesi kadar önemli bir kıstasta paylaşımın yapıldığı zaman!

Televizyon dünyasından aşina olduğumuz prime time olgusu aynı şekilde internet medyasında yani sosyal medyada da geçerli. Televizyonlar en önemli programlarını, büyük bütçeli reklamlarını nasıl prime time’da yayına alıyorsa bizlerde en değerli paylaşımlarımızı bu saatlerde yayınlarsak o derece ilgi çekici olur ve bir o kadar da fazla etkileşim alırız.

Sosyal medya’da prime time’ın hangi saatler olduğunu ise Mashable.com’da yayınlanan, Facebook’da paylaşılan içeriklere göre yapılmış bir araştırma sonucunda gayet açık şekilde görebiliyoruz. Araştırmaya göre:

– Facebook’da en aktif olunan saatler, 11.00, 15.00, 20.00
– Etkileşimin en yoğun olduğu saat ise 15.00 olarak belirlenmiş.

Türkiye’de henüz böyle bir araştırma yapılmadı fakat Türkiye standartlarını göz önüne alacak olursak bizim prime time’ımız 09.00 – 10.00, 13.00 – 14.00, 20.00 – 23.00 diyebilirim.

Peki ama neden?

Türkiye’nin çok büyük bir bölümü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ya iş başında oluyor ya da okulda/dershanede oluyor. Bu nedenle sosyal medyanın en yoğun saatleri daha çok işe ilk gelinen saatler, öğle yemeklerinden hemen sonrası ve akşam yemekleri sonrası diyebiliriz.

– İşyerine ulaşan insanlar ilk olarak bilgisayarı açıp günlük basit kontrollerini yapar, bu sırada da takip ettiği sayfaları/kişileri gözden geçirir.
– Öğle yemekleri sırasında öğrenciler, öğle yemeklerinden hemen sonra ise çalışanlar yine sosyal ağlarda, takip ettikleri ağlarda bir gezintiye çıkar sonrasında işlerine/okula devam ederler.
– İş/okul çıkışı eve ulaşan internet kullanıcıları yine yemek sonrası sosyal ağlarda vakit geçirmeye başlarlar. Bu andan itibaren saat sınırlaması getirmek pek doğru olmayabilir fakat genelde 23.00 ve sonrasında bir düşüş yaşandığı gözleniyor.

Genel anlamda internet kullanım alışkanlıklarımızın bu yönde olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını düşünüyorum. Tabi, genel alışkanlıklar böyle olduğu için mutlak doğrudur demek olmaz. Paylaşımlarımızın kalitesi, hedef kitlesi ve tabi paylaşım şeklimiz de çoğu zaman etkileşimin artmasına veya azalmasına neden oluyor. Paylaşımlarımızı yaparken bunları göz önünde bulundurmak, hedef kitlemize ulaşmamızda ve istediğimiz gibi etkileşim almamızda büyük yarar sağlayacaktır.

Tüm bu istatistiklerin odak noktasında bulunan siz sosyal medya kullanıcıları bu konuda ne düşünüyorsunuz? Deneyimleriniz neler? Yorumlarınızla yazıya katkı sağlarsanız Türkiye’nin prime time’ını daha net görebiliriz.

“Sosyal Medyada Prime Time” için 5 yorum

 1. Sayın Budak,
  Yararlı ve bilgilendirici bir yazı.Kutlarım.
  Bu yazınıza,izninizle acizane ve mütevazi küçük bir katkıda bulunmak istiyorum

  “Sosyal Ağlar Paylaşım (SAP) Prime Time (PT) ı olarak belirttiğiniz, 09.00 – 10.00, 13.00 – 14.00, 20.00 – 23.00 saatlerine, Balkanlar,Kafkaslar ve de özellikle Azerbaycan’ı da kaale alarak;
  – Balkanlar: GMT+1=>Türkiye GMT+2 olduğunda, Türkiye-Balkanlar SAP
  PT’ ı TSİ: 23.00-01.00,
  – Kafkaslar:GMT+3=>Türkiye GMT+2 olduğunda ise,Türkiye-Kafkaslar SAP
  PT’ı TSİ: 24.00-02.00 olmaktadır…”
  bilgilerini sunuyorum.

  Zira, bu yöreler ile ülkemiz arasında inanılmaz boyutlarda bir paylaşım mevcut.
  Bu paylaşım sadece FB,FF ve Twitter’de değil,çok daha fazlası diğer Türk Siteleri’nde (Özellikle Forumlarda) yer almakta.

  Bu tespiti, sadece kendi gözlemlerimden değil, bu yöreler ile günlük ve dinamik ilişkiler (Eğitim,iş,sağlık vb.sektörlerde çalışan, işyerleri olan,doktorluk yapan) bir çok akademisyen,iş adamı vs. arkadaşımdan gelen bilgilerden anlamaktayım.

  Bu konuda, bir araştırma yapıldığını (Türkiye hakkında) ben de bilmiyorum.
  Çok araştırmama rağmen,henüz bilimsel verilere dayalı bir araştırma raporuna rastlayamadım…

  Yazınız için tekrar teşekkür ediyor,sağlıcakla kalınız diyorum…

  Sevgi ve Saygılarımla

  1. Sabri Bey merhaba,

   Kardeş ülkelerden gelen internet trafiğimizi göz önüne alarak gerçekten büyük fark yaratılabilir. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz.

   Blogumuza yaptığınız değerli katkıdan dolayı çok teşekkür ederim.

   Keyifli çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir