Hızla Yayılan Bilginin Önemi!

Geçtiğimiz hafta “Bilginin Yayılımı ve Sosyal Medya” başlığı ile günümüzde bilginin ne kadar hızlı yayıldığına değinmiştim. Bu hafta bu kadar hızlı yayılan bilginin önemine değinmek istiyorum.

İnternet sektörü adına, sadece tüketen toplum yapısında üreten topluma geçiş yaptığımızdan beri sadece önümüze sunulanları tüketmekle kalmıyor, üzerine bir şeyler katıyor, geliştiriyor, bazen sıfırdan bilgi üretiyoruz.

Bu kadar bilgi üretilirken insanlar bunun ne kadarına ulaşabiliyor, ulaşanlar bunu ne kadar verimli kullanabiliyor hiç düşünmüyorduk. Bu nedenle daha önce üretim yapılmayan internet dünyasında bir bilgi çöplüğü oluşmaya başladı. Kullanıcılar aradıklarına eskisi kadar kolay ve hızlı ulaşamamaya başladı çünkü arama motorları bile bu çöplükte temiz sonuçlar vermekte yetersiz kalıyordu. Kullanıcılar tam olarak ne aradığını ve nasıl araması gerektiğini bilmediği için kaybolup gidiyordu.

Tam bu sırada uzum zamandır konuşulan fakat kimsenin pek bir anlam veremediği Semantik Web (Web 3.0) konusu daha çok konuşulmaya başladı. Kullanıcıları uğraştırmadan datayı daha anlamlı hale getirmek gerekiyordu çünkü datayı artık kullanıcılar değil bilgisayarlar okuyacaktı. Bilgisayarların okuyup anlamlandırabildiği bu datayı da kullanıcılar sadece ilişki kurarak sonuçlandıracaktı.

Çok basit bir örnek ile netleştirecek olursam; Youtube profilinizde en çok beğendiğiniz videolar genel olarak yüzme videolarından oluşuyorsa siz hesabınıza giriş yaptığınız zaman ilginizi çekecek yüzme videoları önerileri ile karşılaşırsınız, reklam alanlarında da yine yüzme sporu odaklı reklamlar gösterilir. Bu sayede siz tekrar yüzme odaklı video aramak zorunda kalmazsınız ve reklamlar da ilgi alanınıza yönelik olduğu için siz uğraşmadan size almak isteyeceğiniz şeyleri göstermiş olur.

Yani şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz: Bilgi eskisi kadar değerli değil çünkü ortalıkta çok fazla bilgi var ve herkes sahip olabiliyor. Asıl değerli olan, sahip olduğunuz bu bilgiler arasında ilişki kurabilmek ve daha anlamlı hale getirebilmektir.

Artık; Bilgi = Veri = Para değildir, çünkü herkeste olan şey değerli değildir.

Şimdi ise; Bilgi = Veri < Anlamlı (İlişkilendirilmiş) Veri = Para diye düşünüyorum. Ya siz?

“Hızla Yayılan Bilginin Önemi!” için 6 yorum

 1. Haklısın Burak. Aslında bu dediğinin en somut örneği sosyal ağların reklam modellerinde karşımıza çıkıyor. Sosyal ağlarda kullanıcı profillerine uygun olarak yayınlanan reklamlar anlamlı verinin paraya dönüştüğü en güzel örneklerden.

  Yıllar önce siteler sadece sayfa gösterimleri ve site ziyaretçileriyle reklamverenleri tavlamaya çalışırlardı. Şimdilerde veriye dayalı ziyaretçi analizleriyle reklamverenler için ne kadar uygun olduklarını anlatıyorlar.

  Reklam sistemine görünmek istediğimiz kullanıcılar için yer, cinsiyet, yaş aralığı ve ilgi alanlarını giriyoruz. Sistem kullanıcı profilinden gelen veriyi anlamlandırarak reklamı kullanıcıya ulaştırıyor. Kullanıcı tıklıyor, sistem de paramızı alıyor. Anlamlı veri paraya dönüşüyor.

  1. Kesinlikle, hedefli reklamlar ile ulaşmak istediğimiz kitleye daha çabuk ve kesin ulaşarak da harcadığımız paraların amacına ulaşmasını sağlamış oluyoruz.

   Katkıların için teşekkürler Çağdaş.

 2. Katılıyorum Burak,

  Yazıda kullanıcı taraflı olarak, sağladığımız verinin aslında değersiz olmadığını anlatmaya çalıştım ve sonunda da kurumsal pencereden bakınca sahip olunan verinin parasal kıymetinin “hedefleme yetileriyle” doğru orantılı olduğundan bahsettim.

  Her veri değerlidir. Bunu spesifik hedefleme seçenekleriyle dev kıymetlere dönüştürmekte kurumların elinde.

  Yazılarda daha sık göndermeler yapalım bundan sonra, eğlenceliymiş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir