Facebook Sosyalliği!

Dün, Mimar Sinan Üniversitesi Kariyer ve Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği “Yeni Nesil Grişimcinin Alet Çantası” isimli paneline katıldım. Panelde, sosyal medya, reklam ve girişim üçlüsü ilgili konularda konuştuk. (Çok keyif aldım.) Soru-cevap şeklinde ilerlediğimiz panelde 2 soruya takıldım çünkü birçok kişinin kafasını karıştıran sorulardı. Bu nedenle burada da yer vermek istedim.

1- Markalar/ajanslar neden sadece Facebook iletişimi yapıyor? Örneğin, neden Twitter’ı dikkate almıyorlar?

Sadece Facebook’un kullanıldığı bir sosyal medya iletişimi kesinlikle tavsiye edilen bir şey değildir. Her zaman bütünleşik bir pazarlama mantığı ile hareket edilmelidir. Markalara, hedef kitlelerinin yoğun olarak bulunduğu, aktif olarak hareket ettiği mecralar önerilerek işlem başlar. Şu anda Facebook’da 26.5 milyon Türk kullanıcı olduğunu ve bu kullanıcılara hedefli reklamlarla, kampanyalarla çok rahat bir şekilde ulaşabildiğimizi düşünürsek birçok markanın ilk olarak Facebook’da iletişim yapıyor olmasını yadırgamamak lazım. En büyük kitleye ulaşıp kullanıcı dinamiğini çözdükten sonra daha niş kullanıcılara hitap eden sosyal ağlarda harekete geçmek en mantıklı hareket şeklidir.

Ufuk’un paylaştığı “Global Social Media Check-up 2011″ araştırmasının sonuçları bu sorumuza çok net cevap veriyor. Şöyle ki: 2010 senesinde şirketlerin aktif olarak kullandığı sosyal ağlarda en büyük artış %18 ile Twitter‘da olurken, Facebook kullanımında meydana gelen artış ise %13 olarak belirlenmiştir.

2- Sosyal medya diyoruz fakat bu olgu sadece sanalda kalmıyor mu? Sosyallik bunun neresinde?

Bilgisayar ve sosyallik kelimeleri bundan birkaç sene önce yan yana bile kullanayacağımız kavramlardı. Fakat teknoloji, dünyayı değiştirdiği gibi sosyallik kavramını da değiştirdi. Artık Facebook’da 950 arkadaşımız var, Twitter’da 950 kişi yazdıklarımızı görüyor ve aynı şekilde yüzlerce kişiyi takip ediyoruz. Bu kişilerle paylaşım yapıyoruz, “arkadaşım” diye adlandırıyoruz. Tamam ama sosyallik? Sosyallik de bunu gerçek hayata taşıyabilme kabiliyetimiz ile aynı oranda artıyor. Eğer gerçekten sosyalleşebilen bir kişiysek bu insanlarla gerçek hayatımızda da buluşup aynı şekilde bir şeyler paylaşabiliyoruz, arkadaşlığımızı pekiştirebiliyoruz. Eskiden, internetten tanıştığımız insanlarla gerçek hayatta görüşmeyi hayal bile edemezdik ama günümüzde yapılan evliliklerin %15’inde çiftlerin internet üzerinden tanıştığını görüyoruz. İnanılmaz bir rakam!

Düşünceleriniz ile daha da netleşeceğine inandığım iki konu, bizimle paylaşmaktan çekinmeyeceğinize eminim.

“Facebook Sosyalliği!” için bir yorum

  1. Geri bildirim: » Facebook Sosyalliği!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir