Facebook ve Sosyal Oyunlar

Sosyal oyunlar ile ilgili yazarlarımızdan Enes Kul daha önce birçok konuda paylaşm yapmıştı. Son zamanlarda gördüğüm kadarıyla sosyal oyun dediğimiz zaman akıllara ilk olarak Facebook oyunları geliyor. Burada bazı şeyleri netleştirmek gerekiyor. Her Facebook oyunu sosyal oyun değildir.

Facebook dışında da çok güzel sosyal oyunlar geliştiriliyor, hatta bu pazar giderek büyüyor. Herhangi bir platforma bağlı olmadan geliştirilebilen ve Facebook dışında sosyal ağlara bağımlı geliştirilebilen oyunlar da artık ciddi bir pazar payına sahip. Yakın zamanın en popüler sosyal oyunlarının Facebook’dan bağımsız olan fakat Facebook ve diğer bir çok sosyal platform ile konuşabilen oyunlar olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Webrazzi’de bu konuda çok güzel bir araştırma yayınlandı, mutlaka inceleyin.

Aslına bakarsanız yıllar önce arkadaşlarımız ile oynadığımız her oyun sosyal oyundu. Bu oyunlarda yapılanlar, birden fazla kişinin oyuna dahil olması, birbirini etkilemesi gibi durumları düşünecek olursak: Sosyal oyunlar, oyuncuları birlikte hareket etmeye teşvik eden, sürekliliği bulunan oyunlardır. Oyun dünyasının geldiği noktayı düşünürsek eskiden sosyal oyun diyebileceğimiz tavla gibi oyunlar artık sosyal oyun olmaktan çıkmış durumda. O artık sadece bir oyun, giriş, gelişme bölümleri belli olan sonucun en fazla iki çeşit olduğu bi oyun. Günümüz sosyal oyunlarında bir son bulmak pek mümkün olmuyor, gidebildiğiniz kadar gidiyor, sizlerle beraber yaşıyor ve gelişiyor. Hayatınıza giren, hayatınızdan çıkan insanlar gibi orada da oyununuza dahil olan, sizi etkileyen ve oyununuzdan ayrılan kişiler olabiliyor.

İlerleyen zamanlarda belki bu oyunlar da sosyal oyun olmaktan çıkacaklar. Önümüzdeki yıllarda sosyal oyun diye adlandırdığımız oyunlar sanal ve gerçek dünyada (bu ikisini ayırmayı hiç sevmem) entegre halde ilerleyen oyunlar olacaklar. Bu oyunları gerçek hayatta yaptığımız hareketlerimiz de etkileyecek, oyunlarımız buna göre yön değiştirecek gelişecek. Bu geçiş çok kolay olmayacak ama augmented reality uygulamalarının hayatımızda daha fazla yer alması ile bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum.

Sosyal oyun, internet dünyası için çok değerli bir pazar. Bu pazarın gelişimini yakından takip emek, yenilikleri önceden görebilmek ve bu pazara katkıda bulunabilmek çok değerli bir olgu. Bu konu ile ilgili katkılarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Yarın, Webrazzi Summit 2011‘de bu konuyla ilgili birden fazla oturum olacaktır. Hem bu konuyu hem de genel anlamda organizasyonu yakından takip edecek, sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir