Online Bilgi Yoğunluğu ve Takip

İnternet teknolojilerinin hayatımızın her anında yer almasıyla birlikte dünyadan haberdar olma hızımızda inanılmaz bir şekilde arttı. Bu artış, tartışmasız çok iyi bir şey fakat kötü yanlarını da artık yavaş yavaş görmeye başlıyoruz.

Çok klasik olacak ama iletişim araçlarının 50 Milyon kullanıcıya ulaşma süreleri şöyle: Radyo 38 yıl, TV 13 yıl, İnternet 4 yıl…

50 Milyon kullanıcının İnternet ile tanışması sadece 4 yıl sürmüştü. Şu anda ise Türkiye’nin yarısının internet erişimi bulunuyor. Yani bu kişiler, dünyada ki hemen her şeyi bir şekilde elinin altında bulunduruyor. Bu kadar fazla bilgi bir arada ve karmaşık bir yapıda olunca karşımıza önemli 2 problem çıkıyor.

1- Gerçekten önemli bilgileri kaçırmak, farkında olmamak!

Bu problemi internet sektöründeki herkes yaşıyor mu bilmiyorum ama benim özellikle son günlerde yaşadığım problemlerden biri. Sektörü çok yakından takip etmeye çalışıyoruz, herhangi bir şeyi kaçırmamaya çalışıyoruz ama takip ettiğimiz, görmek istediğimiz şeyler bir alanla kısıtlı olduğu için onun dışında var olan dünyadan habersiz kalıyoruz. Sadece görmek istediklerimizi gördüğümüz için görmemiz gereken bazı şeyleri kaçırmış oluyoruz. Benim açımdan bu kötü bir durum çünkü daha önceleri hem sektörü çok yakından takip edebiliyor hem de gündemi çok iyi bir şekilde yakalayabiliyordum. Bunun için artık farklı bir strateji geliştirmek gerekiyor. Dünya, sadece bizim gördüğümüz gibi bir yer değil, onun dışında da çok fazla şey oluyor ve biliyoruz ki bunlar bizi de etkileyen şeyler. Bunun için ayrı bir çaba harcayacağım aklıma gelmezdi ama bu bilgi yığının içerisinden artık bunları daha bir özenle seçmek gerekecek.

2- Öğrendiğimiz şey gerçekten doğru mu? Gerçek bilgi hangisi?

O kadar çok, o kadar hızlı bir bilgi akışı olmaya başladı ki artık hangisi gerçekten doğru, hangisi yalan anlayamamaya başladık. İnternet dünyasının içinden gelen kişiler bunun ayırımını daha rahat yapabiliyorken bu dünyada sadece “takipçi” olarak bulunan kişiler bu ayırımı yapamamaya başlıyor. Bu da internet dünyasının gelişmesinin getirdiği negatif durumlardan bir tanesi. Yakın zamanda insanlar magazin programlarında olduğu gibi gördükleri şeylerin çok da doğru olmadığını düşünmeye başlayacak ve bu nedenle gerçek bilgilere olan güven de azalacak. Bu nedenle bu konunun da üzerinde daha detaylı düşünmek gerekiyor, bir şekilde çözüm üretilmeli.

Bu iki problemin de çözümü aslında kişisel olarak iyi bir filtreleme yapabilmek. Fakat bu tarz bir filtrelemeyi yapabilmek için, internet dünyasını çok iyi biliyor olmak, çok uzun zamandır takip ediyor olmak gerekiyor. Bu takibi yapmak da ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş. Bu nedenle basit kullanıcı için gereksiz bir kayıp.

Bu durumun gideceği nokta ise sanırım akıllı öneri sistemleri olacak. Yani çok güzel bir proje gelecek ve bana artık istediğim her şeyi, çok güzel bir filtreden geçirecek ve sunacak. Öğrenen bir sistem olacağı için kullanılabilirliği, sonuçların başarısı gün geçtikçe artacak ve sonunda benim için asıl mecra orası olacak. İnternette yine dolaşacağım, yine yalan yanlış şeyler göreceğim fakat orada gerçek bir bilginin bulunduğunu bileceğim. Şu anda bu yapıya benzer öneri sistemleri var fakat çok çok basit durumdalar. Bir şekilde geliştirilmeleri, ilerletilmeleri gerekiyor.

Kendim için bir çözüm bulduğum zaman bunu mutlaka sizlerle de paylaşacağım. Eğer sizin bu konuda bir sisteminiz varsa benimle de paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir