Sosyal Arama Devri

Google bugün kurumsal blogunda sosyal aramaya giriş yaptıklarına dair bir yazı yayınladı. Bu yazıda artık arama sonuçlarında, sadece Google botlarının anlamlandırarak listelediği sonuçlara değil çevremizin de etkilediği sonuçlara ulaşabileceğimizden söz etti.

Sosyal Arama Nedir?

Sosyal arama benim için; sosyal ağlarımın, çevremde bulunan internet kullanıcılarının şekillendirdiği ve arama motorlarının bana sunduğu veriler bütünüdür. Şimdiye kadar arama, sadece botlar sayesinde indexlenen ve aramalarda bu botların anlamlandırdığı şekilde karşımıza çıkan sonuçlardan ibaretti. Belli başlı listeleme şartları oluştu zamanla fakat bunların hepsi suistimal edilebilen şeylerdi.

Şimdi ise aramalar artık çevremizin şekillendireceği bir şey haline geliyor. Çok uzun zamandır bu yapıyı Facebook’dan bekliyordum. Facebook’un arama motoru konusuna el atması, arama sistemini geliştirip sosyal aramaya girmesi demek, benim için Google’den arama motoru pazarından pay çalması anlamına geliyordu. (Aslında hala öyle!) Fakat Google, bu konuda biraz hızlı davrandı ve önce Google+ ‘ı ve şimdi de sosyal aramayı çıkardı.

Sana Güveniyorum Ama Çevren Kötü!

Artık sosyal ağlarda takip ettiğimiz kişiler, bizi takip eden kişiler, bizimle yapılan paylaşımlar (Bunlar, şu anda Google+ ile kısıtlanmış olsa da zamanla genişleyecektir.) arama sonuçlarımızı etkileyebilir hale gelecek. Google, yaptığı açıklamada çevremizin, sonuçlarımızı bu kadar etkileyebileceğini bildiği için bize bu konuda da yetkiler vereceğini söylüyor. Yani, sonuçlarıma kötü etki eden kişileri istediğim takdirde aramalarımdan çıkarabileceğim.

Arama sonuçlarında yapılacak bir diğer güzellik ise takip ettiğimiz kitleye göre Google’ın bizlere kişi ve marka sayfalarını önerecek olması. Bu sayede takip ettiğimiz kitleyi genişletebilir, ilgi alanımıza göre güzel keşifler yapabiliriz.

Tabi, tüm bu yapı, şu ana kadar geçerli olan arama algoritmasını da kapsayarak gelecek. Yani Google’nin de deyimiyle; Arama + Sizin Dünyanız! Bu sayede arama sonuçları bizim dünyamızla daha güzel bir hale gelecek.

Google blogunda yazının detaylarını mutlaka okuyun çünkü Google’ın bize sunduğu hizmetler sadece yukarıdakiler değil. Artık görsel aramaları, video aramaları, kişi aramaları gibi bir çok şey sosyal ağlarımız doğrultusunda çok başarılı bir şekilde şekillenecek.

Sosyal profillerimizin her geçen gün hayatımızın bir alanına etki ettiği bu günlerde arama sonuçlarına da etki edeceğini görmek, profillerimize vermemiz gereken özeni biraz daha öne çıkarıyor.

Sosyal aramanın getireceği bir diğer şey ise sosyal arama motoru optimizasyonu! Bakalım bu değişimler SEO sektörünü nasıl etkileyecek, bir çok SEO uzmanının hayallerini süsleyen S-SEO yani Social-SEO yakın zamanda daha popüler hale gelecek mi? Hepimiz bekleyip göreceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir