Facebook Reklamı Vermek ve Satışlar

Dijital medya planlamanın en önemli ayağının Google reklamları olduğunu düşünenlerdenim. İnternet dünyasında yapılacak olan reklamlarda mantıklı ve iyi analiz edilmiş reklamlar verildiği zaman en iyi geri dönüşler Google reklamlarından kazanılır. Çünkü o mecrada zaten ne istediğini bilen insanlara hitap ediyorsunuzdur, o kişiler zaten sizi bulmaya gelmişlerdir. Siz, bir adım atan kişiye bir adım atarak işini kolaylaştırmış olursunuz. Bu nedenle de Google reklamları başarılı sonuçlar elde edilme oranı yüksek reklamlardır. Google’da zaten gelirinin büyük bir kısmını bu reklamlardan sağlamaktadır.

Facebook’da çok büyük bir sosyal ağ olduğu için uzun zamandır Facebook reklamları çalışmaları yapıyor, yeni yeni modeller deniyor. Bu denemelerle ilgili analizler doğrultusunda yine yeni modeller deneyerek Google’nin reklam payından çalmaya çalışıyor. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki Facebook, sosyal ağ olmasının en büyük yararlarından olan hedefleme işini çok başarılı bir şekilde yapıyor. Yani hedef kitlenize çok iyi bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Hatta bu hedefleme yapısında yaptığı yeni değişiklikler ile çok daha iyi hedeflemeler yapabileceksiniz. Google karşısına çıkabilmesinde de en büyük kozu demografik hedeflemeleri başarılı bir şekilde sağlayabiliyor olmasıdır. Google, bu hedefleme yapısını henüz Facebook kadar başarılı bir şekilde yapamıyor.

Facebook, bu hedefleme kozuna sahip fakat çok daha büyük bir problemi var, kullanıcıları harekete geçirmek! Facebook reklamları veren markalar, iyi hedefleme yaparak kitlesine ulaşır fakat o kitlenin aklında normalde bir alışveriş yapmak, bir aksiyon almak o sırada yoktur. Reklamını, mesajını, hedef kitlesine o kadar iyi vermelidir ki o kullanıcı o sırada bir aksiyon alma ihtiyacı hissetsin. Zaten Google’nin en büyük artısı da bu, çoğu zaman, zaten bir aksiyon almak isteyen kişiye ulaşıyor olmak.

Facebook bu denemeleri, yeni reklam modelleri ile şu anda bu konuyu kırmaya çalışıyordur diye düşünüyorum. Çünkü markalar Google ve Facebook reklamlarını “aksiyon” bakımından karşılaştırmaya başladıkça Google reklamlarının üstünlüğünü görüp bütçelerini o alana kaydırmaya başladılar ve bu da Facebook’un istemeyeceği bir şey.

Facebook reklamlarının yararları yok mu, tabi ki var. Bu yarar daha çok topluluk oluşturma, Facebook üzerinde gerçekleştirilen projelere, kampanyalara ziyaretçi çekmek ve marka bilinirliğini arttırmak en önemli yararlarından bazıları. Bu faydaları kullanarak çok güzel işler yapılabilir fakat reklam verenlerin önemli bir bölümü “aksiyon”lara dikkat ettiği için bu konuda da bir şekilde geliştirmeler yapılmalı.

Facebook ve alışveriş konusunun bir diğer bacağında da Facebook üzerinden satış yapan markaların memnuniyetsizliği geliyor. Bu konuda ilk olan bir çok marka artık Facebook üzerinden satış yapmayı durdurdu, var olanlar ise mutsuz görünüyorlar. Bu konuda Webrazzi’de yazılan yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü sosyal alışveriş, f-commerce konuları yakın zamanda daha da popülerleşecek konuların başında geliyor ve Facebook’da bu furyanın en önemli temsilcisi.

Bakalım, kısa bir süre sonra 1 Milyar kullanıcıya ulaşacak olan Facebook, bu potansiyelini daha etkili kullanabilecek mi? Bu konuda daha ne gibi değişiklikler yapacaklar. Her ne olursa olsun, başarılı sonuçlar elde edilinceye kadar Google reklamlarıyla devam diyorum…

“Facebook Reklamı Vermek ve Satışlar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir