İzlesene ve Dailymotion Facebook Uygulamalarını Kaldırın!

Bildiğiniz gibi Facebook 22 Eylül’de yaptığı F8 konferansında Time Line ile ilgili bilgileri paylaşmıştı. O konferansta hiç birimizin beklemediği ama görünce çok sevindiği bir detay vardı. İzlesene.com’un ilk Time Line partnerlerden biri olması, ve konferans sırasında logosunun tüm dünyada gösterilmesi. Evet, bu olaydan hepimiz gurur duymuştuk. İzlesene.com’un orada yer alma nedeni şuydu: izlesene.com kullanıcıları, Facebook hesaplarından izin verecekleri bir uygulama sayesinde, izlesene.com üzerinden izledikleri tüm videoları profillerinde gösterebilecekler, arkadaşlarının izledikleri videoları görebileceklerdi. Yani video izleme deneyimleri artık daha eğlenceli bir boyuta ulaşacaktı. Aynı yapıya izlesene.com ile beraber, Türkiye’de de oldukça popüler olan global video paylaşım sitesi Dailymotion.com’da geçmişti.

Aradan geçen 8 aylık sürede bu uygulamalar gayet büyük başarılar elde etti, bir çok kişi bu uygulaları kullanmaya başladı, izinler verildikçe verildi. İzlesene.com ve Dailymotion.com bu başarıya doymamış olacaklar ki son 2 aydır uygulamayı başarılı bir projeden çıkararak “spam” uygulamaya dönüştürmeyi başardılar.

Neredeyse 2 aydır, izlesene.com ve dailymotion.com’un Facebook uygulamasını kullanan kişilerin profillerinden kullanıcıların bilgisi dışında video paylaşımları yapılmaya başlandı. Sadece video paylaşımı olsa yine iyi, dailymotion.com daha çok kullanıcının ilgisini çekebilmek ve uygulamaya dahil etmek için pornografik ve erotik başlıklı videoları özellikle paylaştırıyor. Kullanıcı bu videoların paylaşıldığından haberdar olana kadar da listesinden bir kaç kişi daha bu uygulamalara girmiş oluyor.

Buradan çıkarılması gereken önemli dersler şunlar:

1- Çok fazla meraklı olmasın, meraklı olmak beraberinde tedbirli olmayı da gerektirir!

2- Facebook’da her uygulamaya her izni vermeyin. İzin vereceğiniz sırada sizden hangi izinlerin istendiğini mutlaka okuyun.

3- Gizilik ayarlarınızı ve uygulamaların ayarlarını belli aralıklarla kontrol edin. Kontrollü olmak iyidir.

“İzlesene ve Dailymotion Facebook Uygulamalarını Kaldırın!” için 15 yorum

  1. Facebook sayesinde bilinçsizce başkalarının kurbanı oluyor insanlar. Uygulamalara verilen izinler sayesinde istemediğimiz paylaşımlar yapılıyor. Tam mahkemelik olay 🙂 Uygulamaya izin verirken sadece kendimizi görmemiz için ayarlayabiliriz. Ama “x’den bacak şov”, “y’den harika dekolte” gibi yazıları görünce aklımız başımızdan gidiyor ve ne yapacağımızı unutuyoruz dimi 🙂 Abazan gençlik işte 🙂

  2. Bence bu yazıyı yazmamalıydınız. Neden? Çünkü dikkatimi çeken tek şey x ve y kişişi A kişisinin göğsünü izledi, b kişisini firikiklerini izledi. Yani hep cinsel içerikli şeyler izleniyor. Hiçbirinin müzik videousu izlediğini görmedim. Bırakın bu kişilerin seviyesiz olduğunu arkadaşları görsün. Haa cinsel içerikli video izleyecekse bu hizmeti sağlayan binlerce site mevcut gitsin orada izlesin!

  3. Facebook’un da bu tip şeylere bulaştırılması çok acı onca reklam aracı varken. Hergün başkalarının veye kendi duvarımda zayıflatıcı hap reklamları görmekten bıktım. Umarım bi çaresi bulunur!

  4. Bu tür durumlar insani ilişkileri inanılmaz derecede baltalayabiliyor. Hiç birimiz günahsız değiliz ve maalesef bu tür durumlar çok sık karşılaşılıyor. Hatta son güncellemelerle arkadaşlarınızın beğendikleri fotoları görmeniz de bir anlamda facebook’un klasik gizlilik ihlali durumlarından diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir