Facebook Aramalarda Başarılı Olabilecek mi?

Facebook, halka arzdan sonra beklentileri pek karşılayamadı gibi görünüyor. 38 $’dan başlayan halka arz, uzun zamandır 28 $ civarında seyrediyor. Yatırımcıların pek memnun olduğunu sanmıyorum.

Halka arz öncesi ve sonrasında Facebook’dan herkesin beklentileri vardı. Mobil uygulamada yapması beklenen iyileştirmeler ve geliştirmeler, yeni reklam modelleri, arama geliştirme çalışmaları vs… Fakat bu ve benzeri beklenen yeniliklerin hiç birinden ses çıkmadı, yapılan yeni bir iki satın alma dışında hissedarları memnun edecek işlem olduğunu pek göremedim.

Facebook bu şekilde gitmeyeceğinin farkında, yapılan çalışmalar ve eklenmeye çalışılan yeni özellikler ile toparlanmaya çalışıyor. Son zamanlarda Facebook’un arama sonuçlarında üst tarafta markalara özel reklam alanları ayırmayı planladığı görülüyor. Bu reklam alanları tabi ki yapılan aramalarla ilgili reklamları gösteriyor olması Google’nin adwords reklamları ile benzer bir sistemde işleyecek gibi görünüyor.

Facebook’un yaptığı bu çalışmalar hedefli reklam çalışmalarında çok güzel bir yenilik olabilir. Yani bir reklam veren olarak hem demografik hem de kelime bazlı reklam veriyor olmak büyük bir ayrıcalık. Facebook’da şu anda “18-26 yaş arası, İstanbul’da yaşayan kadınlar” şeklinde bir hedefleme yapabiliyorsunuz. Google’de ise “xxx kelimesini arayan kişilere reklamımı göster” diyebiliyorsunuz. Facebook’un yapmaya çalıştığı bu yenilik ile her iki reklam modelini birleştirme imkanına sahip olabileceksiniz.

Çok büyük bir nimet fakat bunun gerçekleşme ihtimali ne derece var düşünmek lazım. Burada çok önemli iki problem bulunuyor.

1- Facebook arama konusunda çok başarısız. Şu anda arkadaş ve sayfa aramaları dışında herhangi bir arama yaptığınız zaman başarılı sonuçlara ulaşamıyorsunuz. Bu konuda çok büyük yenilikler yapılması gerekiyor ki insanlar arama özelliğini her amaçla kullansın, reklam verenlerde bu alana reklam versin.

2- Facebook bir arama motoru olarak benimsenmeyebilir. Facebook’a bile, Google’a girip “www.facebook.com” yazarak Facebook’a giriş yapan çok büyük bir kitle bulunuyor. Bu kitlenin de Facebook’da arama yapmasını sağlamak, gerçekten başarılı sonuçlara ulaşılabileceğini göstermek çok ciddi bir yük olacaktır.

Facebook ile ilgili sürekli bir varsayımlar, sürekli bir düşünceler paylaşılıyor fakat bunlarla ilgili geri dönüşler çok fazla olmuyor. Sürekli bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bakalım bu defa Facebook bizi de güldürebilecek mi? Bu arada Webrazzi’de paylaşılan Bottlenose isimli arama platformunu incelemenizi tavsiye ederim.

Facebook’un yapmaya çalıştığı yeniliklerle ilgili görüşlerinizi de bizimle paylaşmanızı isteriz. Sizce neler oluyor, neler olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir