Kurumsal Girişimcilik Örneği – Enpara.com

Kurumsal girşimcilik, rekabetin yerel ve küresel pazarda hızla artmasıyla ortaya çıkmış olan kavramlardan biri. Şirketler artık sadece iyi yaptıkları şeyi yaparak rakipleri ile yarışamayacaklarını gördüler ve riskler alarak inovatif projeler üretmeye başladılar. Bu fikirler hem şirkete hem de müşterilerine katma değer sağladı ve bu sayede rekabet avantajı da sağladı.

Enpara.com projesi de Türkiye için güzel bir kurumsal girişimcilik örneği. Finansbank çatısı altında bir şube gibi çalışan, yine Finansbank içerisinde bulunan özel bir ekip tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiş olan bir proje.

Geçtiğimiz günlerde Enpara.com’u hayata geçiren ekip ile güzel bir kahvaltı yaptık ve Enpara.com’u konuştuk. Hem sistemin detaylarını konuştuk hem de kafamıza takılan sorulara cevaplar aldık. Oldukça doyurucu bir tanışma oldu.

Öncelikle Enpara.com’un diğer bankacılık hizmetlerinden farkından söz edelim:

– Neredeyse bütün bankaların aldığı kart ücreti, hesap işletim ücreti, havale/eft ücreti gibi küçük ama can sıkan ücretler alınmıyor.

– Yapacağınız hiç bir işlem için bir şubeye gitmeniz gerekmiyor. Hatta, şubeye gitmek Enpara.com için ekstra masraf oluşturmanız anlamına geldiği için mümkün olduğunca bunu engelliyorlar. Tüm işlemlerinizi online olarak yapabiliyor, gerektiğinde Finansbank bankamatiklerini kullanabiliyorsunuz.

– Hesap açma işlemi için www.enpara.com adresine girmeniz yeterli. Size en kısa sürede ulaşıp (Türkiye’nin her yerinde en fazla 5 gün) belgeleriniz ve kartınız ile gelip imzaları alıp gidiyorlar. Başvuru sürecim o kadar kusursuz işledi ki ben bile inanamadım. Önceden telefonla görüşmeler yapıp, en uygun zamanı birlikte kararlaştırıp kartınızı güzel bir kit ile alıyorsunuz. (Hediye kalem ve defter gerçekten farklı ve güzel.) Bilgi doldurmak, sayfalarca imza atmak gibi dertler yok. Her şey kısa ve net.

– İnternet sitesi oldukça sade ve kullanışlı olmuş. Zaten Enpara.com hizmeti ile bir fark yaratmışken, internet sitesinin kötü olması ciddi bir sıkıntı olurdu ama tüm süreçte yaşadığınız olumlu kullanıcı deneyimini burada da yaşıyorsunuz.

– Kartınız da müşteri temsilcisi ile beraber isimsiz olarak geliyor. Bunun nedeni de isimsiz kartın yasal süreçlerden geçmesi çok daha hızlı oluyor ve başınız ağrımıyor.

– “Hesap açma bu kadar kolay, peki kapatmak ne kadar zor?” diye sordum. Aldığım cevap çok net, vadesiz hesabınız dışında açacağınız tüm hesaplarınızı yine tek tuş ile online kapatabiliyorsunuz. Bağınızı tamamen koparmak istiyorsanız tek bir telefon ile yine bu işlemi sonlandırabiliyorsunuz. Yani şubeye gitmek yine yok. (:

– Enpara.com’un en bu hizmetleri sağlamanın yanında tüm bankalar içinde en yüksek faiz oranlarına nasıl sahip olduğunu sorduk ve bunun da cevabı açıktı. Şube yok, dolayısı ile aklımıza bile gelmeyecek bir ton masraf yok. Bu sayede de her zaman en yüksek faiz oranlarına sahip olabileceklerini belirttiler.

– Kartınızı Finansbank atm’lerinde kullanabiliyorsunuz. Bu konuda da ekstra fayda sağlamayı atlamamışlar. Normalde 1.000 TL olan günlük çekim limiti Enpara.com müşterilerine 5.000 TL olarak genişletilmiş.

Şafak Sezer’li reklamları ile de oldukça güzel noktalara değiniyorlar. Potansiyel müşterilerin kafasındaki soruları Şafak Sezer soruyor ve reklamda cevaplanıyor. Reklamları ilk çıktığında da beğendiğimi zaten dile getirmiştim.

Benim açımdan bu hizmette tek eskik mobil uygulamaların olmayışıydı. Tamamen internet üzerinden hallediyorsak mobil uygulama mutlaka olmalıydı. Bu konuyu da sordum, aldığım cevap ile çok da haksız olmadıklarına karar verdim. Enpara.com bir kurumsal girişimcilik örneği ve her girişimde olduğu gibi kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Bu nedenle başlar başlamaz tüm kaynakları harcamak yerine abone sayısına göre en uygun zamanı bekleyip mobil uygulamaları da yayına almayı hedeflediklerini söylediler. Yakın zamanda uygulamalarda geliyor.

Enpara.com’un beklenenden hızlı büyüdüğünü (şu anda 80.000 civarı müşteri) ve hedeflerini çoktan tutturduğunu da belirtmek lazım.

Türkiye’nin bankacılık hizmetlerini kullanma oranında dünya sıralamasında üst sıralarda olduğunu biliyorum. Bu tür hizmetler sayesinde de çok daha iyiye gideceğine inanıyorum. Asıl güzel olan şey ise kurumsal girişimcilik örneklerinin artacağına dair bir gösterge olması. Hem bankacılık hem de diğer sektörlerde kurumsal girişimciliğe daha fazla değer verilir umarım.

“Kurumsal Girişimcilik Örneği – Enpara.com” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir