Kişisel Robotlar – Google Glass – Boston Dynamics

kisisel robotlar zamaniSabah saat 06:00, susmak bilmeyen bir alarm ile yine işe gitmeniz gerektiğini hatırlıyorsunuz. Günlerden salı. Yöneticilik çok zor, işe başladığınız ilk günlerden beri kurduğunuz yöneticilik hayalleri çok da gerçekçi değilmiş. Daha yoğun tempo ile çalışma, daha fazla sorumluluk daha fazla iş…

Sabahın ilk ışıklarında başlayacak olan toplantılar, dinlenmesi gereken direktörler, müdürler, çalışanlar. Verilmesi gereken onaylar, alınması gereken kararlar. Sonra bi anda tüm bu düşüncelerin geçmişte kaldığını hatırlıyorsunuz ve rahatlıyorsunuz. Teknoloji Skype toplantılarından, Google Hangouts’dan çok daha fazla gelişmişti. Her zaman hayalini kurduğumuz robotlar her yerdeydi, hem sadece iş gücü olarak kullanmakla kalmamış olayı çok farklı boyutlara taşımıştık.

Yanınızdan 1 metre bile ayıramadığınız, yatağımızın hemen yanında olan Google Glass gözlüğünüzü (Versiyonu 10.2) gözünüze takıyorsunuz ve maddi olarak çok iyi bir durumda olduğunuz için sizin yerinize kullanabildiğiniz kişisel robotunuzu da mekanik uykusundan uyandırıyorsunuz. Kabul, çok da size benzemiyor ama yine de fiziksel olarak bir insandan çok da farklı değil. Yatağınızdan çıkmadan Glass komutlarınız ile robotunuzu harekete geçirerek ofisinize doğru yol almasını sağlıyorsunuz. Aracınız zaten bir çok yönden geliştiği için robotunuzun kullanmaması için hiç bir sebep yok.

Ofisinize ulaşan kişsel robotunuz yönetim kurulu toplantısını sizin yönlendirmeleriniz ile (tabi ki sizin sesinizle) başlatıyor. Atmanız gereken imzaları da, yönlendirmeleri de yapıyor ve sonra o toplantıdan kalarak diğer toplantılara doğru yol alıyor. Bu sırada siz, gerektiği yerlerde ordaymışcasına onun gözünden bakıyor, onun ağzından konuşabiliyorsunuz. Olası teklikelerden uzak kalmış olmanız da ayrı bir konu.

Tüm bunların olması, hatta çok çok daha fazlasının olması artık çok da uzak değil. İlk sinyali aldık. Google, Robot Teknolojileri konusunda en önemli şirketlerden biri olan Boston Dynamics‘i satın aldı. Detayları mutlaka okuyun.

Google’ı biliyoruz ama Boston Dynamics neler mi yapıyor? İzleyelim…

Bir de şunu izleyin – Petman:

“Kişisel Robotlar – Google Glass – Boston Dynamics” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir