TTNET ve Türk Telekom Müşteri İadesi Konusu

Breaking-Bad-money-bedKişisel blogda böyle konulara yer vermeyi çok sevmesem de Türkiye’de büyük firmaların yaptığı küçük hesapları, daha doğrusu halkın zaafları nedeniyle elde ettiği haksız geliri eleştirmek adına yazıyorum.

Bugün, uzun zamandır oturduğum evimdeki tüm aboneliklerimi iptal edebilmek için uzun bir koşturmaya başladım. İGDAŞ, İSKİ, TTNET, Digiturk derken bayağı uğraştırıcı da olsa hepsini tek bir günde bitirmiş olmanın gururunu yaşıyorum. İçlerinde en problemsiz kurum olarak da İSKİ’yi seçtim. Her ne kadar 2014 yılında sular kesiliyor olsa da kesilme bildirimleri, online işlemler vs her konuda en stabil kurum olarak seçtim.

Gelelim TTNET’e! 3-4 yetkili bayi gezip, en sonunda Üsküdar genel merkezine gitmek zorunda kalarak taahüt bulunan aboneliğimin iptalini gerçekleştirirsem ne kadar ödemem gerektiğini öğrendim. Hemen ardından iptali yaptım ama ödemesi için temmuz ortasını, sonra da ek borç olma ihtimaline karşı ağustos ayında takip etmemi önerdiler. Türk Telekom grubu olduğu için 5 Mart 2014 tarihinde mesaj olarak bana (ve muhtemelen milyonlarca aboneye giden) 0.35 TL alacağımın olduğunu bildiren sms geldi. Hazır işlem yaparken bu miktarı istediğimi belirttim ve TC kimlik numaram ile sorgu yapıldı.

Yapılan kontrol sonucunda 10.27 TL alacaklı olduğumu öğrendim ve müdürün imzası ile bu iadeyi aldım. Şimdi çok basit bir Cem Yılmaz hesabı ile 10 TL borcu olan sadece 1 milyon abone olsa (5-6 milyon abonesi olan bir kurumdan söz ediyoruz) 10 milyon TL gibi bir ücret yapıyor ki burada önemli olan elde edilen haksız kazanç!! (Bkz. Cem Yılmaz)

1- Ben bu SMS’i Batman’da aile ziyaretinde aldığım halde neden hizmet aldığım İstanbul’da bu iadeyi almak zorundayım?

2- Bir şekilde benden fazla kesilen ve bana iade edilmesi gereken ücret için neden ben bu kadar uğraşıyorum?

3- Hayatım boyunca böyle ufak miktarlar için en ufak bir hareket yapmaya bile üşenen benim gibi milyonların cebinden çıkan bu paralar için neden şirketlere bir yaptırım yapılmıyor? Bu alınmayan paralar neden bir süre sonra bir kuruma bağışlanmıyor? (Veya başka bir şey…)

Görevliye sordum ve kullanıcıların bunu şubeye gelmeden sorgulayabilecekleri bir yer var mı dedim, internetten alacak var mı yok mu hem TTNET aboneleri hem de Türk Telekom aboneleri sorgulayabiliyor. Alacağınız varsa yinemaalesef genel merkezlere giderek alabiliyorsunuz.

Size söyleyebileceğim tek şey, lütfen girin, sorgulayın ve 1 kuruş bile olsa alacağınız varsa gidip tahsil edin. Ben bunu yapınca tabi ki zengin olmadım ama içim daha rahat… Umarım, devlet bu tür konulara da bir çözüm üretir…

TTNET iade sorgulama linki.

Türk Telekom iade sorgulama linki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir