Facebook Factory! Yeni Nesil Fabrikalar Böyle Mi Olacak?

Az önce Sosyalmedya.co’da Facebook HQ ile ilgili bir yazı yayınlandı. Facebook’un 40 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan yeni ofisi tüm araziyi dolaşan, tamamen açık ofis şeklinde tasarlanmış ve yaklaşık 2.800 kişinin bir arada çalışabileceği bir alan olmuş.

Şimdi ilk bakışta ofisin yeri, manzarası, eğlencelik cihazlar barındırması, rengarenk olması çok hoş görünebilir ama maket videosu ve halihazırda çalışanlar içerdeyken çekilen videosunu gördüğümde ben korktum.

Facebook ofisinin maket halinin videosu (Çalışma masalarına dikkat)

View this post on Instagram

#mpk20

A post shared by Lu Wang (@luwang) on

Bir de çalışanların içerde çalışırken çekilen videosuna bakın.

View this post on Instagram

New office 🙂

A post shared by Andy Huang (@andrewjhuang) on

İnternet dünyasında “open office” kültürü çok yaygın ve sevilen bir kültür buna diyecek bir şey yok fakat Facebook bunu biraz abartmış. Benim bu çalışma ortamını gördüğümde aklıma gelen ilk şey aşağıdaki görsel oldu.

1- Open office demek 2.800 kişi ile bi arada çalışmak demek olmamalı.

2- İnternet dünyasında şirketler tekelleştikçe fabrikasyon bir sisteme geçiş gerçekleştiği konusunda birilerinin bir şeyler yapması gerekiyor. Facebook’un dışardan çalışan moderasyon ekiplerinin çalışma şartlarını bir inceleyin isterseniz.

3- Alanında iyi olan kişilerin çok önemli kriterlerle elendikten sonra işe girebildiği bu şirketler bana göre geleceğin “Çin fabrikalarından” bir farkı kalmayacak gibi.

4- Kol gücünü robotlar aldıkça beyin gücü fabrika konseptine geçiyor gibi. Facebook=WalMart olacaksa eğer bu ofis de Çin’deki fabrikalardan biri oluyor.

5- Bu sadece bir gözlem. Bir internet emekçisi olarak böyle bir ortamda şirketin adı “Facebook” olduğu için çalışmak istemezdim. Bu konuyla ilgili Facebook çalışanlarını dinlemek lazım. Acaba ne düşünüyorlar?

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir ofiste çalışmak ister miydiniz?

“Facebook Factory! Yeni Nesil Fabrikalar Böyle Mi Olacak?” için 4 yorum

  1. Burakçım, yazında değindiğin çekincelerde sonuna kadar haklısın. Kullandığın görsel ise bana tavuk yetiştirme çiftliklerini anımsattı; facebook’un yeni çalışma ofisleriyle pek alaka kuramadım. Çok mu kötü? Bence gıpta edilecek ofisler tasarlayıp bunlarla övünen şirketlerin, aynı özgürlüğü çalışanlarına yansıtıp yansıtmadığı daha önemli. Bu konforun tadına varabiliyor mu adamlar, buna bakmalı. Sen de bunu savunuyorsun zaten.

    Sahibinden.com’un bir dönem çok konuşulan ofisi hâlâ gözümün önündedir. Ama ben içeride o kadar da keyifli vakşt geçirildiğini sanmıyorum. Zaten Türkiye’de özel sektörün büyük çoğunluğu personeline, verdiği maaşı ağız tadıyla yedirtmiyor.

    Facebook, ortaya güzel bir örnek koydu; bu daha da ideal hale getirilip farklı bir şekilde modellenebilir. Ama açık ofis mantığı pek benlik değil çünkü özellikle içerik üretimiyle ilgilenen zihinsel faaliyet gösteren bizlerin daha izole ortamlarda çalışması gerektiğini düşünüyorum. diğer personelin telefon görüşmeleri veya kendi aralarındaki fikir alışverişleri bütün dikkati dağıtabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir