Geçtiğimiz gün comTalks blogumuzda “Bilinçli Medya Okur Yazarlığı” konulu bir yazı yazdım. Bu konu üzerine tahmin edilenden daha fazla eğilmemiz gerektiğini bugün çıkan bir haber ile tekrar görmüş olduk.

Bir sapık, bazı okullarda öğretmenler tespit ederek onların isim, fotoğraf gibi bilgilerini kullanarak Facebook profilleri oluşturmuş.Bu profiller ile o okullarda okuyan kız öğrenciler ile arkadaş olup çeşitli bahanelerle soyunmalarını sağlamış.  (Kaynak ve detaylar)

Yukarıda yazılan olayı 8-10 yıl önce duymuş olsaydık “yok artık canım” derdik. Çünkü o zamanlarda internet kullanan kişiler genelde internet ile belli bir yaşın üstünde tanışmış kişiler oluyordu. Fakat, artık yeni nesil internetin içine doğuyor. Onlar çok küçük yaşta internet ile tanışıyorlar ve gerçeklerin farkına maalesef ki daha zor varabiliyorlar. İnternet ile erken tanışmanın ne kadar çok yararı varsa işte böyle de zararları maalesef ki bulunuyor. Bu nedenle aileler çok daha fazla dikkatli olmalı. Artık çocuklarımızın bilinçlenmesi çok daha önemli bir hale geldi.

Daha önce yazdığım “Facebook’dan Önce ve Facebook’dan Sonra” başlıklı yazıya da göz atmanızı öneririm.

4 thoughts on “Gençleri Bilinçlendirelim!

 • 22 Şubat 2012 at 17:33
  Permalink

  Gençler bizim geleceğimiz ve onları her alanda olduğu gibi bu alanda da bilinçlendirmek oldukça önemli. Güzel bir yazı, teşekkürler..

 • 24 Şubat 2012 at 20:41
  Permalink

  Teşekkürler hocam herkesin okuması gereken yararlı bilgi.

 • Pingback: Kişisel Blog » “Geleneksel Sosyal Baskı” Out! “Dijital Sosyal Baskı” In!

 • 25 Mayıs 2012 at 09:17
  Permalink

  Hocam, yazılarınızı düzenli olarak takip ediyorum. Gerçekten takip etmeye değer bir blogunuz var. Bu yazı ile gençlerimizin de üzerine eğilmiş olmanız ayrıca hoşuma gitti 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir