İnci Sözlük, bir grup kanı kaynayan gencin bir araya gelmesiyle oluştuğunu düşündüğüm klasik sözlüklerin dışında, daha çok küfür odaklı bir sözlük sitesi. Bu gençlerin bana göre en önemli özelliği ise toplu halde iyi hareket edebilmeleri.

Bu kısa açıklamadan sonra dün Facebook’da her yerde içinde bolca “İnci” geçen küfür ve hakaret içeren yazılar vardı ona gelecek olursam İnci Sözlük dün Facebook’a saldırdı. Ama bu bildiğimiz hack saldırılarından değildi. Bu saldırı Facebook’un çevirilerine yapılan bir saldırıydı.

Normalde Facebook dil çevirilerini kendisi yapmıyor kullanıcıların yaptığı çevirilerin yine kullanıcıların oylarına güvenerek yayına alıyor. Yani “News feed” yazan alan için “Haber kaynağı” önerisi girilmiş ve bu öneri çok kişi tarafından onaylandığı için bu şekilde yayına alınmış. Bu çeviri konusunun (+18) farkına varan inci kullanıcıları hemen harekete geçip bu çevirilerin tabiri caizse anasını ağlattılar.

Bir çok arkadaşım, akrabam arayıp profillerinin hacklendiğini söylüyor ve ne yapacaklarını bilmiyordu. Tabi durumu anlatınca biraz rahatladılar o ayrı. Yani olay bir hack değildi, sadece internetin nimetlerinden faydalandılar ve bunu kötüye kullandılar.

İnci Sözlüğün bu tarz şeyleri yapma amacı ne bilmiyorum ama gerçekten ellerindeki bu kitleyi böyle çocukça şeyler yapmak yerine daha efektif kullanabileceklerinin farkına varmaları lazım. Yani Tv programlarına telefonla saldırarak, sitelerin açıklarını ve ya imkanlarını kullanarak küfürler yağdırmanın bir “tepki” göstergesi olduğunu sanmıyorum.

Buradan İnci’ye bir öneri sunmak istiyorum. Elinizdeki bu kitleyi belli konulara “tepki” oluşturabilecek şekilde kullanmalısınız. Böylece bir amacınız olur ve bir işe yaramış olursunuz. Böylece çevrenizde çok daha fazla destek alır, daha güzel işler yapabilirsiniz. Yine kendi tarzınızla yapın ama lütfen bir amacı olsun.

14 thoughts on “İnci Sözlük Facebook’a Ne Yaptı?

 • 29 Temmuz 2010 at 13:49
  Permalink

  İnci Sözlük’e ilk başlarda olumlu baktım. ‘Yaramaz çocuklar ama farklı bir şey deniyorlar’ diye düşündüm. Destek bile oldum zaman zaman, çevremden tepki almama rağmen. Ama artık işin dozu kaçtı. İnci Sözlük’le ilgili iyi şeyler söylemek mümkün değil şu noktadan sonra.

 • 29 Temmuz 2010 at 13:58
  Permalink

  Bende desteklerinizi görüyordum hak veriyordum. Çünkü güzel bir oluşum olabilirlerdi ama bu günlerde herkesin dediği gibi dozunu kaçırdılar. Nerede duracaklarını bilemediler. Umarım bu kötü imajı değiştirirler. Tarzlarını değiştirmelerini kimse isteyemez ama o tarzda bile iyi işler yapabilirler. Umarım yaparlar.

 • 29 Temmuz 2010 at 14:27
  Permalink

  hani inci yorumları? sansüre hayır diyoruz ama bizzat kendi blogumuzda sansür uyguluyoruz. muhteşem! 🙂

 • 29 Temmuz 2010 at 14:30
  Permalink

  aynen dozu aştık antidot lazım artık

 • 29 Temmuz 2010 at 15:15
  Permalink

  bu kanı kaynayan gençler eğleniyor olabilirler ama esas inci gerçeği sahibinin cebini doldurmasından öte bir şey değil bana kalırsa.

 • 29 Temmuz 2010 at 15:24
  Permalink

  @Çekirge: Klasik İnci küfürleri olduğu için onaylamadım. 🙂 Küfürleri kapatıp onaylasam o da olmaz çünkü bir şey kalmıyor. 😀

  @İncik Dede: Kesinlikle. 🙂

  @Deniz: O konuda da bir bilgim yok, http://sozlukspot.com/ ücretsiz sözlük veren bir alan. Eğer İnci onların kendi ürünleriyse iyi reklam oluyor. Ama değilse sadece ücretsiz bir blog yazarı kadar kazanabilme ihtimali var. 🙂

 • 29 Temmuz 2010 at 15:55
  Permalink

  Melih beyin de dediği gibi, ben de başlarda destekler, severdim. Fakat yaptıkları işlerin afedersiniz ama *oku çıkınca ben de desteklemez oldum.

 • 05 Ağustos 2010 at 07:13
  Permalink

  çok başarılı viralleri var ama adamların. ösym başkanına canlı yayında ccc dedirttiler ve facebookta tıklanma rekorları filan kırıyor : ) ben destekliyorum inciyi, kısmen.

 • 09 Ağustos 2010 at 20:33
  Permalink

  Liseli ergenler bastıktan sonra iyice ayarının iyice bozulduğunu söylüyorlar.
  Bıktım inciden ya.
  Formspringte saçma sapan biri gelir soru sorar terslersen;
  hemen gider inciye;
  beyler kız buldum capsliii saldırınnnn der sonra tüm inciciler saldırır falan.
  Sonra facebook, tvler.
  Her şeyin bokunu çıkarttılar.
  Hayır, tüm herkes üye bir de. Hatta eminim yorumlayanlardan bile üyeler vardır. Herkes üyeliğini gizli tutuyor.

  Özet geçeyim: İnci kapansın.

 • 16 Ağustos 2010 at 15:17
  Permalink

  inci sözlük gerçekten dehşet biryer… hepsi üniversiteli yada okumuş insanlar. espri kabiliyetleri gerçekten çok üst düzey =)

 • 29 Aralık 2010 at 15:38
  Permalink

  Bir dönem bende takıldım.İnsanın pisikolojisini bozuyor.Arkadaşlarıma küfürler etmeye başladım.Evde kardeşim su getirdiğinde şuku’nu verdim falan demeler.Dedemi görünce bir gülme tutması 🙂 baktım olmuyor bıraktım sonradan 😀

 • 01 Mart 2011 at 22:03
  Permalink

  “Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır” lafının yaşam bulduğu yerdir İnci Sözlük. Birbirinin yedi ceddine küfretmek nasıl bir espri anlayışıysa benden uzak dursun. Espri anlayışları bir tek belden aşağı konuşmak olan, ergenlik çağı psikosuzdan sıyrılamayan, şimdiye kadar yaptıkları bir faydalı b.k bulunmayan, kısacası halk arasında bir baltaya sap olamaz denilenlerin buluşma noktası. Internet devri olmasa serserilerin mekanı derdik kısacası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir